ΑΠΟ Κερατσίνι-Εθνικός 0-2

«Χρόνια πολλά αγάπη μου γλυκιά! Και στα 100 εγώ θα είμαι εδώ να σου τραγουδώ!»

Με αυτό το σύνθημα οι φίλαθλοι του Εθνικού πανηγύρισαν τα 95α γενέθλια της ομάδας και τη νίκη κόντρα στο Κερατσίνι. Οι παίκτες του Λουκά Καραδήμου πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, χωρίς ωστόσο να πιάσουν υψηλά επίπεδα απόδοσης και χωρίς να κινδυνεύσουν ιδιαίτερα, πέρασαν από το γήπεδο ενός αξιόμαχου αντιπάλου.

Το σχετικά γρήγορο γκολ του Romano έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Εθνικού να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα και να οδηγήσουν τη ροή του.

Το δεύτερο γκολ στα μέσα του Β' μέρους από τον Παυλάκη έδιωξε την οποία σκέψη για αμφισβήτηση του νικητή, ενώ στη συνέχεια χάθηκαν ευκαιρίες για διεύρυνση του σκορ.

Ο διαιτητής ανέχθηκε το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων, οι οποίο έφεραν το παιχνίδι στη δύναμη, προσπαθώντας μάταια να διεκδικήσουν κάτι καλό. Το Κερατσίνι απέδειξε πως πρόκειται για μια πολύ καλή ομάδα και η έως τώρα πορεία του μόνο τυχαία δεν είναι. Η επόμενη αγωνιστική βρίσκει και πάλι τον εορτάζοντα τα 95 χρόνια από την ίδρυση του Εθνικό, να «υποδέχεται» στη δανεική έδρα του Κερατσινίου την Α.Ε Νεαπόλεως, με σκοπό το 3 στα 3 στο συγκεκριμένο γήπεδο.

Οι φάσεις: Α' μέρος

10' Αναγνωριστικό το παιχνίδι στα πρώτα 10 λεπτά της αναμέτρησης. Ο Εθνικός, ωστόσο έχει την κατοχή και παίρνει τα «μέτρα» του αντιπάλου.

15' Συνεχίζεται το νευρικό, δίχως φάσεις ματς, μπροστά από τις δύο εστίες. Παιχνίδι κέντρου με δυνατά μαρκαρίσματα μέχρι τώρα.

17' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Πρώτη ουσιαστική απειλή του Εθνικού. Ο Παυλάκης θα βγάλει σέντρα από τα αριστερά όπως επιτίθεται ο Εθνικός, η μπάλα θα κοντράρει στους αμυντικούς του Κερατσινίου με το Romano να εκμεταλλεύεται πανέξυπνα την αδράνεια τους, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κουμπούλα με το κεφάλι!!!.

29' Κίτρινη ο Μηλιώτης.

32' Ωραία προσπάθεια από τα αριστερά. Ο «Τσίλι» θα βγάλει κάθετη μπαλιά στον Παυλάκη, ωστόσο οι αμυντικοί του Κερατσινίου θα προλάβουν τον κίνδυνο.

39' Αντεπίθεση με Παυλάκη - Romano. Ο πρώτος κουβάλησε πολλά μέτρα τη μπάλα μετά την εναλλαγή του με τον Αργεντινό, ωστόσο το σουτ του ήταν αδύναμο κι άστοχο.

40' Εξαιρετική απόκρουση Βουτσινά, στο «Γάμα» της εστίας, σε σουτ του Κομνηνό από τα αριστερά.

42' Ακόμη μια υποδειγματική αντεπίθεση των παικτών της ομάδας του Εθνικού, με την μπάλα να καταλήγει στον Αλεξίου. Αυτός έπιασε εξαιρετικό πλασέ, ωστόσο με υπερένταση ο αντίπαλος κίπερ έσωσε το 0-2 στο «Γάμα» της εστίας του.

43' Πιέζει ο Εθνικός για το δεύτερο γκολ....

45' Βουτσινάς δηλώνει ξανά παρών... Ο Στρύγκας θα πιάσει το σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο έμπειρος κίπερ θα κάνει ακόμη μια εξαιρετική επέμβαση στη γωνία του.

Β' Μέρος

53' Ο Τσιλιγκίρης τρυπώνει στην περιοχή του Κερατσινίου. Το όμορφο πλασέ του θα αποκρούσει ο αντίπαλος τερματοφύλακας, με τον Blanco να μην μπορεί στην επαναφορά να σκοράρει με ψαλίδι.

55' Απειλεί ξανά ο Blanco, δεν καταφέρει να σκοράρει.

1η αλλαγή: Στο 60' ο Romano θα περάσει έξω, στη θέση του ο Κατίδης.

68' Δεύτερη απειλή στο Β' Μέρος. Ο Βουτσινάς το βολέ, ο Blanco την υποδοχή που μοίρασε στον Παυλάκη. Ο τελευταίος με τη σειρά του έδωσε στον Αλεξίου που πήρε το τελικό σουτ, το οποίο έφυγε πολύ πάνω από τα δοκάρια.

72' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ O Παυλάκης θα εκμεταλλευτεί την ασίστ του Κορνέζου και με το κεφάλι δεν θα δυσκολευτεί να γράψει το 2-0 μέσα από τη μικρή περιοχή.

2η αλλαγή: 76΄Ο Αλεξίου θα παραχωρήσει τη θέση του στον Λεωνιδόπουλο.

3η αλλαγή: 78' Ο Μάναλης θα περάσει στη θέση του Blanco.

80' Ατομική προσπάθεια του Μάναλη από τα αριστερά, το σουτ του σύριζα άουτ από το δεξί δοκάρι.

4η αλλαγή: Τελευταία αλλαγή. Εκτός ο Τσιλιγκίρης. Στη θέση του ο Πολίτης.

*Με συμπτώματα διάσεισης αποχώρησε μετά το τέλος του αγώνα ο Παναγιώτης Βλάχος, ύστερα από χτύπημα στο κεφάλι από γόνατο αντιπάλου.

Ο Λουκάς Καραδήμος ξεκίνησε με τους εξής: Βουτσινάς, Βλάχος, Μηλιώτης, Κορνέζος, Σμίλτος, Κωνσταντίνου, Αλεξίου, Τσιλιγκίρης, Blanco, Romano, Παυλάκης.

Στον πάγκο κάθισαν οι: Πολίτης, Κατίδης, Βενέτης, Κολιοφούκας, Λεωνιδόπουλος, Buter, Μάναλης