Αετός Κορυδαλλού-Εθνικός 0-5

Εύκολο απόγευμα είχε ο Εθνικός απέναντι στον Αετό Κορυδαλλού στο Πέραμα, για την Δ' φάση του Κυπέλλου Πειραιώς και προκρίθηκε στα προημιτελικά μετά το τελικό 5-0.

Το σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, το οποίο θα μπορούσε να ήταν και ευρύτερο εάν οι παίκτες ήταν πιο προσεκτικοί κι ενίοτε πιο τυχεροί στην τελική προσπάθεια.

Τα 5 γκολ προήλθαν από 5 διαφορετικούς ποδοσφαιριστές, γεγονός που μαρτυρά τον πλουραλισμό και την πληθωρικότητα του συνόλου του Λουκά Καραδήμου.

Πλέον ο στόχος της πρόκρισης επιτεύχθηκε και η προσοχή στρέφεται στον επόμενο εντός έδρας αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στον Ατσαλένιο, που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Κυριακή 4/11 στο Δημοτικό Στάδιο Καλλιθέας.

Το ματς:

Α Μέρος:

Ανώτερος ήταν ο Εθνικός από τον αντίπαλο του καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Ευτύχησε να προηγηθεί με γκολ του Παυλάκη στο 23', ενώ έχασε αρκετές ευκαιρίες ώστε να δημιουργήσει μεγαλύτερο σκορ, ωστόσο ήταν απειλητικός κι όχι ουσιαστικός.

Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου, ενώ όσες φάσεις πήγε να δημιουργήσει ο αντίπαλος, κόπηκαν εν τη γενέσει τους.

Μολονότι το πρώτο 20λεπτο του αγώνα ήταν «ανιαρό», ο ρυθμός άνοιξε μετά το γκολ του Παυλάκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι "γαλανόλευκοι" έχασαν πολλές ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά τους και συγκεκριμένα στο 35' με τον Blanco, στο 38' με τον Romano και στο 41' με τον Buter.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως στο 31' ο διαιτητής Φυλακούρης «έκλεισε» τα μάτια σε ξεκάθαρη ανατροπή του Buter εντός περιοχής.

Β' Μέρος

Με διάθεση να καθαρίσουν αμέσως το παιχνίδι μπήκαν στο γήπεδο για την «επανάληψη» τα παιδιά του Λουκά Καραδήμου.

Η αποτελεσματικότητα που έλειπε στην τελική προσπάθεια από την ομάδα, έκανε την εμφάνισή της στο Β' μέρος. Ο Εθνικός σε αυτό το διάστημα πέτυχε 4 τέρματα φτάνοντας το δείκτη του σκορ στο τελικό 5-0.

Τα γκολ μπορούσαν να είναι ακόμη περισσότερα, εάν σε ορισμένες περιπτώσεις στέκονταν πιο τυχερός.

Πιο συγκεκριμένα, στο 50' ο Πεχλιβανίδης με κεφαλιά, μετά από φάουλ του Ρομάνο έκανε το 2-0 ενω το τρίτο γκολ προήλθε από ατομική ενέργεια του Κατίδη στο 62' το σουτ του οποίου κατέληξε στο πλεκτό αφού πρώτα η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

Ο πολύ «ορεξάτος» Σκεντεράι ανατράπηκε εντός περιοχής στο 84' με τον Φυλακούρη αυτή τη φορά να βλέπει την παράβαση και να καταλογίζει το πέναλτι, το οποίο και μετέτρεψε σε γκολ ο Buter. Ο Σκεντεράι δεν θα επέτρεπε να τελειώσει το ματς, εάν δεν πετύχαινε κι αυτός ένα τέρμα, πράγμα που κατάφερε στο 89' με κοντινό σουτ..

Πολλά χαμόγελα μοίρασαν λοιπόν οι ποδοσφαιριστές της ομάδας, στους φίλους του Εθνικού, που στάθηκαν δίπλα του και σε αυτό το παιχνίδι για το Κύπελλο, κι ανανέωσαν το ραντεβού τους για τον αγώνα της Κυριακής με τον Ατσαλένιο στο "Ελ Πασο" για το πρωτάθλημα.

Ο Λουκάς Καραδήμος παρέταξε την ομάδα ως εξής: Χαλκίδης, Κατίδης, Μπακογιάννης (Παπαγεωργίου 71'), Βενέτης, Πεχλιβανίδης, Λεωνιδόπουλος, Romano (Πολίτης 60'), Κωνσταντίνου (Σκεντεράι 66'), Buter, Blanco, Παυλάκης (C) (68' Αλεξίου).

Στον πάγκο κάθισαν οι: Κολιοφούκας, Παπαγεωργίου, Αλεξίου, Σκεντεράι, Βλάχος, Πολίτης, Κορνέζος