Το πρώτο φιλικό προετοιμασίας

Την ευκαρία να ξεμουδιάσουν απο τις συνεχόμενες διπλές και κοπιαστικές προπονήσεις είχαν οι παίκτες του Εθνικού, που «φιλοξένησαν» στο Δημοτικό γήπεδο της Πορταριάς -οπού και συνεχίζουν την προετοιμασία τους- την ομάδα του Μαγνησιακού την οποία και νίκησαν με σκορ 4-0.

Οι ποδοσφαιριστές του Εθνικού αν και είχαν γυμναστεί και το πρωϊ παρουσιάστηκαν ορεξάτοι και σοβαροί στην πρώτη για φέτος αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν με 1-0 στο ημίχρονο, πατώντας γκάζι στην συνέχεια και σημειώνοντας άλλα 3 γκολ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Λουκάς Καραδήμος ξεκίνησε με δύο υπό δοκιμήν ποδσφαιριστές καθώς και τους Βλάχο, Μηλιώτη, Σμίλτο, Κατίδη, Λεωνιδόπουλο, Κόλινς, Μακρυγιάννη, Πολίτη και Μάναλη, με τον τελευταίο να σκοράρει στο 40΄του αγώνα μετά απο προσπάθεια του Μακρυγιάννη απο αριστερά που απέφυγε τους αντιπάλους του και πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον επιθετικό του Εθνικού που δεν δυκολεύτηκε απο κοντά να ανοίξει το σκόρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο o Εθνικός ξεκίνησε με τους:

Βουτσινά,Λεβέντη,Βενέτη,Πεχλιβανίδη,Κορνέζο,Κωνσταντίνου,Αλεξίου,Σκεντεράϊ,ΠαυλάκηςΤσιλιγκίρη και Blanco,η ομάδα μας συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα, να προσπαθεί να παίξει γρήγορα, ενώ συνέχισε να δοκιμάζει αρκετά σούτ έξω απο την περιοχή -όπως και στο πρώτο ημίχρονο- δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ. Η πίεση αυτή απέφερε καρπούς και έτσι η ομάδα μας κατάφερε να σημειώσει άλλα 3 τέρματα:

H προβολή του Blanco μετά απο σέντρα του Λεβέντη στο 52΄ έκανε το 2-0, ενώ 2 λεπτά αργότερα ο Σκεντεράϊ με δυνατό σουτ μέσα απο την περιοχή και δεξιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο 78΄ο Ζούπα που είχε περάσει στον αγώνα λίγα λεπτά νωρίτερα επιχείρησε την σέντρα, η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού και ο Τσιλιγκίρης απο τα 11 βήματα έγραψε το τελικό 4-0. Στις αρχές της επανάληψης ο ίδιος παίκτης είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι.Αγωνίσθηκε επίσης ως αλλαγή και ο Αυλωνίτης.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας αυτός του Σαββάτου (11/8 ώρα 18:00) με αντίπαλο τον ΝΠΣ Βόλο στο γήπεδο της Νεάπολης.