Θύελλα Ραφήνας-Εθνικός 1-0

Ήττα (1-0) στη Ραφήνα για τον Εθνικό

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Εθνικός στη Ραφήνα, από την Θύελλα, για την 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ' Εθνικής. Σε ένα κλειστό παιχνίδι με λίγες φάσεις, οι γηπεδούχοι πήραν το τρίποντο με το γκολ του Χίσο στο 75ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκούμα.

Ο Όμιλος είχε την συμπαράσταση περίπου 200-250 στις κερκίδες του «Παναγιώτης Σκούφος», ωστόσο δεν μπόρεσε να εξαργυρώσει τον έλεγχο του ματς που είχε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά, ήταν οι γηπεδούχοι που από στημένη μπάλα, απείλησαν με τον Τόσκα, όμως ο Κούμπουλα παρενέβη, η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι, για να καταφέρει ψύχραιμα να τη συγκρατήσει ο πορτιέρε του Ομίλου πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Στο 48' ο Εθνικός είχε την καλύτερη του στιγμή στον αγώνα, ύστερα από γύρισμα του Σάμιου από αριστερά και τσίμπημα της μπάλας από τον Σταύρου που έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

Το ματς κρίθηκε στο 75ο λεπτό, όταν ο Γκούμας εκτέλεσε κόρνερ και ο Χίσο με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Στο φινάλε ένα σουτ του Δώδα από μακριά εξουδετέρωσε άνετα ο Πρίφτης, ενώ φάουλ του Ζωγραφάκη πέρασε πάνω από την εστία.

Εθνικός (Θεόφιλος Καλύβας): Κούμπουλα, Πλουμάτος (76′ Βλαχόπουλος), Ζωγραφάκης, Βασιλείου, Νικολόπουλος, Παπαγγελής, Νταλακούρας (85′ Κώστας), Διάκος, Σάμιος, Σταύρου (66′ Δώδας), Μίλιτς.