ΠΟ Ατσαλένιος-Εθνικός 3-0

Τη βαριά ήττα με σκορ 3-0 γνώρισε ο Εθνικός από τον Ατσαλένιο στο «Μαρτινέγκο». Οι «κυανόλευκοι» εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων σε αυτό το πολύ κρίσιμο παιχνίδι, με συνέπεια να υποχωρήσουν στη δεύτερη θέση του πίνακα, έχοντας πάντα κι ένα ματς λιγότερο από τους συν-διεκδικητές του τίτλου.

Σε ένα κάκιστο αγωνιστικό χώρο -στον οποίο την ίδια μέρα είχε διεξαχθεί και παιχνίδι τοπικής κατηγορίας(!!!)- ο Εθνικός μπήκε νωθρά με αποτέλεσμα μόλις στο 4' λεπτό ο αμαρκάριστος εντός περιοχής Καϊμακαμούδης να ανοίξει το σκορ προσθέτοντας έξτρα δυσκολία στην ήδη δύσκολη αποστολή των παικτών του Λουκά Καραδήμου.

Από εκεί και πέρα η ομάδα δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει φάσεις, καθώς το σύνολο του Μανώλη Σκύβαλου έκλεισε πολύ καλά όλους τους χώρους μπροστά στην εστία του Μανουσάκη. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως η πρώτη τελική ήρθε στο 31', αφού εκτός από την πίεση των γηπεδούχων, τα λάθη στις μεταβιβάσεις και την τελική πάσα ήταν αδικαιολογήτως πολλά.

Η φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 52', όπου η εκτέλεση φάουλ από τον Αλεξίου βρήκε ελάχιστα στο δοκάρι και πριν αυτή καταλήξει στα δίκτυα για το 1-1, ο πορτιέρο των γηπεδούχων με εξαιρετική επέμβαση την έδιωξε σε κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα οι κρητικοί πέτυχαν το 2-0 βάζοντας ουσιαστικά ταφόπλακα στις ελπίδες του Εθνικού για θετικό αποτέλεσμα.

Μετά την ολοκλήρωση και της 19ης αγωνιστικής, ο Εθνικός βρίσκεται στη 2η θέση με παιχνίδι λιγότερο. Σίγουρα η εικόνα της ομάδας τις τελευταίες αγωνιστικές προβληματίζει, ωστόσο το πρωτάθλημα έχει ακόμη μπόλικο δρόμο. Τίποτα δεν έχει χαθεί ακόμη. Ο στόχος είναι ξεκάθαρος και η γκρίνια μόνο κακό μπορεί να κάνει στην ομάδα. Ούτως η άλλως σε αυτή τη ζωή.... Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα, προτού γίνουν εύκολα.

Α' Μέρος

1' Φάουλ σε καλό σημείο. Ο Λεωνιδόπουλος εκτελεί στο τείχος.

4' 1-0 ο ΠΟΑ με τον Καϊμακαμούδη.

Δίχως τελική φάση ο Εθνικός στο πρώτο τρίτο του παιχνιδιού.

31' Ο Λεωνιδόπουλος σεντράρει από τα δεξιά στον Blanco με την κεφαλιά του να περνάει άουτ.

34' Καλή στιγμή για τον Εθνικό. Φάουλ που εκτελείται από τον Αλεξίου, η μπάλα στον Λεωνιδόπουλο με τον τελευταίο να σουτάρει άουτ.

34' Κίτρινη Λεωνιδόπουλος.

39' Προσπαθεί ο Blanco να απειλήσει, ωστόσο το σουτ του δεν ανησυχεί τον Μανουσάκη.

B' Μέρος

48' Πρώτη απειλή στην επανάληψη, ο Αλεξίου σουτάρει με τον αντίπαλο πορτιέρο να μπλοκάρει την μπάλα.

50' Στο μισό γήπεδο περιμένει ο ΠΟΑ τον Εθνικό.

52' Φάουλ ο Αλεξίου καρφωτή κεφαλιά του Λεωνιδόπουλου η μπάλα μετά από γκελ έγλειψε το δοκάρι με τον Μανουσάκη να αποσοβεί το 1-1 με υπερπροσπάθεια.

1η αλλαγή: Στη θέση του Σταματάκου ο Πολίτης στο 54'

57' 2-0 για τον Ατσαλένιο

2η αλλαγή: 62' Εκτός ο Λεωνιδόπουλος, στη θέση του ο Romano.

67' Ο Blanco την κεφαλιά σε άουτ.

3η αλλαγή: Ο Παυλάκης θα πάρει τη θέση του Βλάχου στο 71'.

73' Ο Παυλάκης θα πιάσει το σουτ από καλή θέση, ωστόσο δεν θα βρει στόχο.

74' 3-0 για τους γηπεδούχους.

77' Ο Μανουσάκης θα κρατήσει το 0 για την ομάδα του στο κοντινό πλασέ του Ρομάνο.

82' Φάουλ από τα δεξιά το οποίο πέρασε απευθείας άουτ.

85' Ο Παυλάκης την κεφαλιά σε άουτ.

Ο ΠΟΑ έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση περιορίζοντας κάθε επιθετική προσπάθεια του Εθνικού, ο οποίος ήταν σήμερα κακός πραγματοποιώντας μπόλικα λάθη.

Εθνικός (Λουκάς Καραδήμος): Κολιοφούκας, Βλάχος, Μηλιώτης, Σμίλτος, Κορνέζος, Σκεντεράι, Μάμαλης, Λεωνιδόπουλος, Blanco, Αλεξίου, Σταματάκος

Στον πάγκο θα καθίσουν οι: Romano, Βενέτης, Κωνσταντίνου, Βουτσινάς, Παυλάκης, Πολίτης, Πεχλιβανίδης