ΟΦ Ιεράπετρας-Εθνικός 2-0

Δεν τα κατάφερε ο Εθνικός στο τελευταίο ματς της σεζόν κόντρα στον ΟΦΙ, από τον οποίο ηττήθηκε με σκορ 2-0. Ετσι, μετά την ολοκλήρωση και της 26ης (και τελευταίας) αγωνιστικής, τερμάτισε στην 3η θέση του 5ου ομίλου για τη Γ' Εθνική με 44 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ήρεμα δίχως φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Οι δύο ομάδες έδειχναν άτολμες, με το μυαλό στο να διαφυλάξουν τα νώτα τους.

Δίχως λοιπόν κάτι το αξιοσημείωτο, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα στο 0-0.

Με την έναρξη της επανάληψης οι «κυανόλευκοι» μπήκαν με όρεξη στο τερέν, αφού πίεσαν τον αντίπαλο και κατάφεραν να κερδίσουν αρκετά κόρνερ, τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Ο Πρίφτης, συγκεκριμένα στο 61', κατάφερε με καίρια έξοδό του να αποσοβήσει τον κίνδυνο στην εστία του. Οι Κρητικοί ευτύχησαν να προηγηθούν στο 64', μετά από αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Μηνά.

Το γκολ αυτό έκοψε τα πόδια των παικτών μας, ενώ στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα. Με τη συμπλήρωση των 90', ο Μάναλης ανάγκασε τον Πρίφτη να κάνει την επέμβαση του αγώνα, κρατώντας το «0» για την εστία του.

Αφού τελικά ο Εθνικός ανοίχθηκε για να ισοφαρίσει, στο 96', ο ΟΦΙ βρήκε την ευκαιρία για δεύτερο τέρμα, για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό αποτέλεσμα.

Εθνικός (Νίκος Γκουλής): Κολιοφούκας, Σκεντεράι, Μηλιώτης, Κορνέζος, Χριστοφιλέας, Λεωνιδόπουλος (69' Romano), Αλεξίου, Κωνσταντίνου (75' Πολίτης), Μπλάνκο (58' Buter), Τσιλιγκίρης, Μάναλης.