Κηφισιά - Εθνικός 0-1

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Εθνικός που άλωσε το Ζηρίνειο επικρατώντας της Κηφισιάς με 0-1.

Η ομάδα μας κατέθεσε ψυχή αλλά και την τελευταία ικμάδα των δυνάμεων της προκειμένου στο τέλος να πανηγυρίσει τους 3 πολύτμους βαθμούς της νίκης κερδίζοντας ένα αξιόμαχο και δυνατό αντίπαλο σε ένα αγώνα χωρίς αύριο και μάλιστα μέσα στην έδρα του.

Νικητές στην μάχη της εξέδρας ήταν και οι πιστοί φίλοι του Εθνικού που με την σειρά τους έδωσαν τον δικό τους αγώνα στις παγωμένες εξέδρες του Σταδίου της Κηφισιάς, στηρίζοντας την ομάδα σε κάθε στιγμή του αγώνα, βρίσκοντας τους στο φινάλε να πανηγυρίζουν μαζί με τους ποδοσφαιριστές αυτή την σπουδαία νίκη, η οποία για να έχει αντίκρισμα θα πρέπει να έχει και συνέχεια σε μια ακόμα δύσκολη έδρα όπως αυτή του Ακράτητου που είναι ο επόμενος -για 90΄- αντίπαλός μας στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος το επόμενο Σάββατο 29.02.2020.

Απο την πλευρά τους οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αρκετά και με κάθε τρόπο να πάρουν την νίκη, είχαν τις δικές τους καλές στιγμές στον αγώνα αλλά ο Πάντος και οι αμυντικοί της ομάδας μας ήταν παρόντες διώχνοντας κάθε κίνδυνο.

Το γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 45΄ όταν ο Τσιντώνης έγινε κάτοχος της μπάλας έξω απο την περιοχή τω γηπεδούχων. προχώρησε και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση πλάγια και αριστερά μέσα στην περιοχή της Κηφισιάς οπού ανατράπηκε καθαρά απο τους αμυντικούς με τον Διαιτητή της αναμέτρησης να μην διστάζει να δώσει το πέναλτυ που μετέτρεψε σε γκολ ο Λαζαρίδης.
Να σημειωθεί ότι στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Γκέτσι με 2η κίτρινη κάρτα.Μία αποβολή επίσης στις καθυστερήσεις και για τους γηπεδούχους επίσης με 2η κίτρινη κάρτα στον Παυλάκη.

Εθνικός: Πάντος, Νταούλιας, Σκεντεράϊ (83΄Αυλωνίτης), Ευαγγέλου, Μουσταφίδης, Πεχλιβανίδης (90΄Πετρόπουλος), Γκέτσι, Παυλής, Τριμμάτης, Λαζαρίδης (80΄Τσιάβος), Τσιντώνης.
Την 18αδα συμπληρώνουν και οι: Πολίτης, Κατσούλης, Παπαγεωργίου και Ζούπα.