Πληκτρολογήστε το κείμενό σας εδώ...

Ικανοποίηση για την νίκη, με τον Σαρωνικό στο κύπελλο

Ικανοποίηση επικρατεί στις τάξεις του Εθνικού μετά τη νίκη επί του Αστέρα Βάρης.Η ομάδα μας έφτασε στην δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και μέσω της εμφάνισης που πραγματοποίησε έδειξε ότι ξημερώνουν καλύτερες ημέρες στο σύλλογο.

Ο αρχιτέκτονας της επιτυχίας, ο προπονητής μας, Θεόφιλος Καλύβας, μίλησε για τη νίκη στο κυριακάτικο ματς, τη συμμετοχή του Βραζιλιάνου Φερναντίνιο και το αυριανό ματς που ακολουθεί όπου για τη διοργάνωση του Κυπέλλου η ομάδα μας, φιλοξενείται στην Αίγινα (14.00).

Αναλυτικά, το σχόλιο για τη νίκη στη Βάρη"Αρχικά να ευχαριστήσουμε τον Αστέρα Βάρης για τη φιλοξενία.

Τα παιδιά μπήκαν πολύ δυνατά και γνώριζαν τη βαθμολογική κρισιμότητα του παιχνιδιού και γι αυτό στο 2' μόλις σκοράραμε. Στη διάρκεια του α' ημιχρόνου η υπεροχή μας ήταν καθολική στο δημιουργικό κομμάτι και αυτό φαίνεται από τις ευκαιρίες που χάσαμε που ήταν αρκετές.

Στο β' ημίχρονο τα παιδιά μπήκαν δυνατά και πάλι χάσαμε σπουδαίες ευκαιρίες με αποτέλεσμα το σκορ να είναι στο 1-2 και να παραμένει μέσα στο παιχνίδι ο αντίπαλος. Παρ' όλα αυτά τα παιδιά διαχειρίστηκαν πολύ καλά τα υπόλοιπα λεπτά που απέμεναν και έτσι κατακτήθηκαν οι τρεις βαθμοί που ήταν σημαντικοί για εμάς απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο".

Για τη συμμετοχή του Βραζιλιάνου, Φερναντίνιο δήλωσε"Είναι ένας ποιοτικός ποδοσφαιριστής, που μπορεί να κάνει στην ομάδα πάρα πολλά πράγματα στο δημιουργικό κομμάτι. Παρ' όλο που ο ποδοσφαιριστής βρίσκονταν από την προετοιμασία μαζί μας, λόγω κάποιων γραφειοκρατικών ζητημάτων μπορέσαμε να τον έχουμε στο κυριακάτικο παιχνίδι για πρώτη φορά στη διάθεση μας. Έδειξε την ποιότητα που διαθέτει σαν ποδοσφαιριστής και θεωρώ ότι θα μας βοηθήσει'.

Για το αυριανό ματς Κυπέλλου όπου η ομάδα μας φιλοξενείται στην Αίγινα, ο κ. Καλύβας πρόσθεσε"Αντιμετωπίζουμε μια ομάδα που διαθέτει αξιόλογο σύνολο στον Πειραιά και έχει τη δική της ιστορία, όμως θέλουμε την πρόκριση της ομάδας στην επόμενη φάση".

Ανακοινώθηκε, μετά το τέλος της σημερινής προπόνησης από την τεχνική ηγεσία του Εθνικού, η αποστολή για τον αγώνα Κυπέλλου με τον Σαρωνικό Αίγινας για το Κύπελλο της ΕΠΣ Πειραιά (3η φάση).

Αναλυτικά, οι επιλογές του Θεόφιλου ΚαλύβαΜουζάκης, Μπαταγιάννης, Πάππος, Νταούλιας, Ντακουνάκης, Δούμουρας, Παπαγεωργίου, Αποστόλου, Κουντού, Γιαννόπουλος, Δώδας, Κακοσίμος, Μαρκοπουλιώτης, Κώστας, Λύγκος, Σάμιος, Φερναντίνιο, Καλκανάκος, Φραγκόπουλος και Ντάφλας.