Ο Τσιάβος έχει σκοράρει το πρώτο τέρμα του Εθνικού και δέχεται τα συγχαρητήρια του Μουσταφίδη,πίσω τους ο νεαρός Παπαγεωργίου

Φιλικός αγώνας Ολυμπιακός Αγ. Στεφ.-Εθνικός 2-2

Αρκετά -και χρήσιμα- συμπεράσματα πρέπει να έβγαλαν οι προπονητές των δύο ομάδων στον σημερινό ισόπαλο φιλικό αγώνα προετοιμασίας μεταξύ του Ολυμπιακού Αγίου Στεφάνου και του Εθνικού.
Η ομάδα μας λίγες ημέρες πριν τον εκτός έδρας αγώνα κυπέλλου Ελλάδας με τον ΑΟ Νέας Αρτάκης παρατάχθηκε με τους:
Βουτσινά, Νταούλια, Δημακάκο, Μουσταφίδη, Παπαγεωργίου, Σκεντεράϊ, Μακροστέργιο, Χατζηστάμο, Διάκο Λαμπράκη και Τσιάβο στον αγωνιστικό χώρο, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρώτη καλή ευκαιρία σχεδόν με την έναρξη του αγώνα αλλά ο Βουτσινάς -και όπου αλλού χρειάσθηκε- ήταν σε ετοιμότητα για να αποσοβήσει τον κίνδυνο.

Τον έλεγχο στον χώρο του κέντρου προσπάθησαν να π΄ρουν και οι δύο ομάδες με τον Εθνικό να πατάει καλά στον αγωνιστικό χώρο και να προηγείται στο 36΄όταν μετά απο σέντρα του Χατζηστάμου απο δεξιά ο Τσιάβος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων για να γράψει το 0-1.

Ο ίδιο παίκτης λίγα λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει 2 τα τέρματά του αλλά αφού απόφυγε και τον τερματοφύλακα σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ! Με τις δύο ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν τις ευκαρίες τελείωσε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τέσσερεις αλλαγές για τον Εθνικό με τους Τσιντώνη, Πολίτη, Γραμματικόπουλο και Κούρτη να παίρνουν τις θέσεις των Δημακάκου, Μουσταφίδη, Νταούλια και Τσιάβου...αλλά και τον Βουτσινά να πραγματοποιεί μια ακόμη καλή απόκρουση σε τετ α τετ των γηπεδούχων,με τον Σκεντεράϊ στο 50΄να ισοφαρίζει τις ευκαιρίες του δευτέρου ημιχρόνου και τον Λαμπράκη στο 60΄μετά απο ασίστ του Πολίτη να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και με ψύχραιμο πλασέ να γράφει το 0-2.

Στο σημείο αυτό και μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος της ομάδας μας ο Δημήτρης Τερεζόπουλος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο όλους τους διαθέσιμους ποδοσφαιριστές του καθώς οι Ζούπα, Κέφης, Γκέτσι, Κοντός, Φιλιππαίος, Χαλκίδης και Βοϊδονικόλας πήραν τις θέσεις των Βουτσινά, Παπαγεωργίου, Μακροστέργιου, Σκεντεράϊ, Λαμπράκη, Διάκου και Χατζηστάμου.

Στο τελευταίο 20λεπτο οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και τα κατάφεραν στην πρώτη περίπτωση με απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ πο πλάγια και αριστερά και στην δεύτερη περίπτωση όταν απο λάθος της άμυνας του Εθνικού βγήκαν στην κόντρα και με ένα δυνατό άπιαστο σουτ έκαναν το 2-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.