Εθνικός-Θύελλα Ραφήνας 2-1

«Σεφτέ» στο πρωτάθλημα για τον Εθνικό μας που επικράτησε με 2-1 της Θύελλας Ραφήνας στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων για τη δεύτερη αγωνιστική της Γ' Εθνικής. Σκόρερ οι Διάκος στο 3' και Ζωγραφάκης στο 48'. Χαμένο πέναλτι του Λύγκου στο 74'.

Ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι για την ομάδα μας που άνοιξε το σκορ μόλις στο 3' με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Διάκου. Στο 18', όμως, ο ρέφερι Τριαντάφυλλου σε συνεργασία με τον δεύτερο επόπτη, Λυκομήτρο, καταλόγισαν ένα αμφισβητούμενο πέναλτι εις βάρος του Αποστόλου.΄

Ετσι, ο Δρόσης ισοφάρισε από την άσπρη βούλα παρά την προσπάθεια του Μπαντίκου (1-1, δοκάρι και μέσα). Στο 32' ο Κούντου έφθασε κοντά στο γκολ, αλλά το εξαιρετικό σουτ του απέκρουσε ο Πρίφτη και στο 35' οι διαιτητές διέκοψαν τον αγώνα για περίπου οκτώ λεπτά.

Οι παίκτες του Θεοφίλου Καλύβα πάλεψαν για το 2-1 μέχρι την ανάπαυλα, όμως τα κατάφεραν στο 48' χάρη στον Ζωγραφάκη. Ο 21χρονος μπακ έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με ωραίο διαγώνιο σουτ σημείωσε το δεύτερο «κυανόλευκο» τέρμα.

Δυστυχώς στο 53' ο Κούντου αποχώρησε τραυματίας ύστερα από αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα, δίχως η κατάστασή του να είναι ανησυχητική. Στο 71' ο Διάκος ανατράπηκε από τον Ανδρίκο και αμέσως δόθηκε η εσχάτη των ποινών που δεν μετέτρεψε σε γκολ ο Λύγκος παρά τη δυνατή εκτέλεσή του (δοκάρι).

Ούτε στο 74' ήρθε το 3-1 από το πλασέ του Κακοσίμου που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Πρίφτη. Στα υπόλοιπα λεπτά οι δυο ομάδες προσπάθησαν, όμως δεν σημειώθηκε κάποια τελική φάση στις εστίες.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τριαντάφυλλου Ρ., Γκουριώτης Κ. - Λυκομήτρος Ε. (Αργολίδας)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Θεόφιλος Καλύβας): Μπαντίκος, Νταούλιας, Ζωγραφάκης, Αποστόλου (88' Δώδας), Παπαγεωργίου, Κούντου (53' λ.τρ. Δούμουρας), Ντάφλας, Μπελέρης, Λύγκος, Διάκος (90+1' Πάππος), Κακοσίμος.

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Πρίφτη, Μαργέτης, Φύτρος, Μαντζώρος, Ανδρίκος, Ντόσκας (90' Σαντίκου), Αράπης (65' Ζέκιο), Μαρτίνος, Δρόσης, Σουλτανίδης (46' Γούλας), Παντελίδης (78' Παναγιώτου)