Εθνικός - Προοδευτική 3-1

Σε φθινοπωρινό φόντο, αλλά με «καλοκαιρινή» διάθεση ξεκίνησε ο Εθνικός τη φετινή σεζόν, στο Πειραιώτικο ντέρμπι απέναντι στην Προοδευτική στο πλαίσιο του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής 2018-2019 για τον 5ο όμιλο.

Η ομάδα του Εθνικού επιβλήθηκε με 3-1, όντας πολύ ανώτερη καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού από την αντίπαλό της και μάλιστα με ανατροπή του σκορ.

Το γρήγορο γκολ της ισοφάρισης στις αρχές του Β´ μερους έδωσε φτερά στους γαλανόλευκους και η ανατροπή των δεδομένων ήταν θέμα χρόνου. Ο Εθνικός απέδωσε πολύ καλό ποδόσφαιρο -ιδιαίτερα στο Β' ημίχρονο- και έδειξε πως η ποιότητα, το « μέταλλο» και η πίστη για τη νίκη θα είναι από τα κυρία χαρακτηριστικά της φετινής περιόδου. Τ

ο ξεσπάσμα και ο ρυθμος του Β´ ημιχρόνου ήταν τύπου «Ζορμπά», ασορτί με τα καιρικά φαινόμενα των ημερών, σκορπίζοντας χαμόγελα αισιοδοξίας στους φίλους του Εθνικού που αποθέωσαν δικαιως την ομάδα.

Α' Μέρος:

5' Ο Παυλάκης θα κάνει την επέλαση από τα αριστερά εντός της περιοχής της Προοδευτικής, θα γυρίσει την μπάλα αλλά κανείς συμπαίκτης του δεν ακολουθούσε τη φάση.

7' Ο Εθνικός κερδίζει δύο συνεχόμενα κόρνερ κι ασκεί συνεχόμενη πίεση στην Προοδευτική η οποία έχει κλειστεί στα καρέ της.

8' Ο Παυλάκης θα πιάσει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Μπαντίκου. Λίγο πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

18' Ο Σκεντεράι θα πιάσει δυνατό μακρινό σουτ μεταξύ μεγάλης περιοχής και μεσαίας γραμμής, με τον Μπαντίκο να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

19' Ολιγωρία και λάθος της άμυνας του Εθνικού, το 0-1 για την Προοδευτική. Λιγο πριν ειχε προειδοποιήσει με σουτ στο κάθετο δοκάρι.

31' Πιέζει ο Εθνικός για την ισοφάριση. Εχει κερδίσει άλλο ένα κόρνερ όπως επιτίθεται από τα δεξιά. Ο Τσιλιγκίρης θα γεμίσει, ωστόσο ο αντίπαλος κίπερ θα μαζέψει την μπάλα.

40΄ Ακόμη ένα κόρνερ από τα δεξιά. Ο Κορνέζος με εντυπωσιακό άλμα από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο ο Μπαντίκος έπεσε σωστά στην αριστερή γωνία του και μπλόκαρε την μπάλα.

41' Αντιαθλητικό κτύπημα (αγκωνιά) του Τιγκμπό στον Ρομάνο εκτός φάσης, ο διαιτητής Κατόπης χαρίστηκε στο φορ της Προοδευτικής κι αντί για την κόκκινη του έδειξε μόνο την κίτρινη κάρτα. (είχαν προηγηθεί άλλα τρία κτυπήματα του ίδιου παίκτη, εκτός φάσης στον Σκεντεράι).

Β' Μέρος: Φορτσάτος μπήκε στο Β' μέρος ο Εθνικός, όπου με το «Καλημέρα» έδειξε τις διαθέσεις του για την εξέλιξη του παιχνιδιού...

46' Ωραία σέντρα του Βλάχου από τα δεξιά, ο Μάναλης θα κάνει εκπληκτικό κοντρόλ με το στήθος και θα πιάσει ένα γυριστό σουτ το οποίο πέρασε σύριζα άουτ από το δεξί δοκάρι.

51' ΓΚΟΟΟΟΟΛ: Ο Ρομάνο θα χαϊδέψει την μπάλα (σέντρα από τα δεξιά), οποία θα πάει συστημένη στο κεφάλι του Μάναλη κι από εκεί στα δίχτυα του Μπαντίκου για το 1-1.

53' Κόρνερ από τα δεξιά για τον Εθνικό, αναταραχή στην άμυνα της Προοδευτικής, η άμυνα της οποίας θα απομακρύνει όπως - όπως την μπάλα.

55' Ο Παυλάκης θα πιάσει ένα ξερό σουτ μέσα από την περιοχή της Προοδευτικής, η μπάλα θα πάει στα δίχτυα, ωστόσο η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη, αφού νωρίτερα ο Κατόπης είχε υποδείξει offside.

56' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ: Ανατροπή στο σκορ!!! Το αλλεπάλληλο σφυροκόπημα των «μπλε» απέφερε καρπούς, με τον Παυλάκη να πιάνει την κεφαλιά, από την γλυκιά σέντρα του Αλεξίου, σε πανομοιότυπη φάση με την προηγούμενη, κάνοντας το 2-1.

59' Το σφυροκόπημα είναι ασταμάτητο. Φάουλ έξω αριστερά όπως επιτίθεται ο Εθνικός. Ο Ρομάνο θα γεμίσει με τους παίκτες των «βυσσινί» να διώχνουν σε κόρνερ.

62' Αντιαθλητικό κτύπημα του Βασιλείου στον Σκεντεράι, ο οποίος έπεσε κάτω, ωστόσο το παιχνίδι δεν διακόπηκε με την Προοδευτική να βγάζει αντεπίθεση.

72' Ο Βλάχος, ο οποίος αλώνισε τη δεξιά πτέρυγα, έβγαλε με το εξωτερικό προς τον Μάναλη, αλλά ο κίπερ των φιλοξενούμενων πρόλαβε και μάζεψε την μπάλα.

Αλλαγή: 1η αλλαγή για τον Εθνικό, ο Κωνσταντίνου στη θέση του Ρομάνο στο 75'.

76' Απόλυτος Κυρίαρχος του παιχνιδιού ο Εθνικός, ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και δεν απειλείται από τον αντίπαλο.

Αλλαγή: 2η αλλαγή για τον Εθνικό, ο Πολίτης στη θέση του Παυλάκη στο 80'.

82' Φάση διαρκείας στα καρέ της Προοδευτικής με τον Μάναλη να επιτίθεται κατά μέτωπο, ο οποίος θα βγάλει στον Πολίτη με τον τελευταίο να κάνει παράλληλη σέντρα η οποία όμως δεν πέρασε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

84' Ο Κωνσταντίνου θα πιάσει έναν «κεραυνό» από τα 35 μέτρα και θα αναγκάσει τον Μπαντίκο να «πετάξει» και να κάνει την απόκρουση του αγώνα. Η μπάλα σε νέο κόρνερ.

Αλλαγή: 3η αλλαγή για τον Εθνικό, ο Λεβέντης στη θέση του Τσιλιγκίρη στο 87'

90' Πιέζει για το 3-1 ο Εθνικός. Ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες της ομάδας έξω από την περιοχή των αντιπάλων. Η προσπάθεια θα καταλήξει σε κόρνερ, αφού η σέντρα που πραγματοποιήθηκε, κόπηκε πριν προλάβει κάποιο πόδι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

92' ΓΚΟΟΟΟΟΛ 3-1. Άλλη μια φάση που προκύπτει από εξαιρετική συνεργασία των παικτών του Εθνικού. Μετά από 6 εναλλαγές της μπάλας σε κατά μέτωπο αντεπίθεση, αυτή κατέληξε στο «εξωτερικό» του δεξιού ποδιού του Λεβέντη, λίγο έξω και δεξιά από το «κουτί» στέλνοντας τη στην αριστερή πλευρά του τέρματος της Προοδευτικής. Γκολ «ποίημα» το οποίο σφράγισε την επικράτηση και έβαλε τους τρεις πρώτους βαθμούς στο σακούλι της ομάδας.

Αλλαγή: 4η αλλαγή για τον Εθνικό, Butter στη θέση του Μάναλη στο 93'.

Οι συνθέσεις: Εθνικός Πειραιώς (Λουκάς Καραδήμος): Βουτσινάς, Βλάχος, Μηλιώτης, Κορνέζος, Σμίλτος, Σκεντεράι, Αλεξίου, Τσιλιγκίρης (Λεβέντης 87'), Μάναλης (Butter 93'), Ρομάνο (Κωνσταντίνου 75'), Παυλάκης (Πολίτης 80') (Πολίτης, Λεβέντης, Βενέτης, Κολιοφούκας, Κωνσταντίνου, Butter, Collins)

Προοδευτική (Θοδωρής Γκάτζιος): Μπαντίκος, Τζιτσικαλάκης, Ξυγκάκης, Τζιόλας, Κόττας, Βασιλείου, Κερασίδης, Κίτος, Τίγκμπο, Κολιόπουλος, Δηλαβέρης