Εθνικός-Προοδευτική 2-2 (2-4 πεν) Κύπελλο Ελλάδας

Ιδανικός αυτόχειρας ο Εθνικός που δεν κατάφερε να προκριθεί στην τέταρτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας παρότι κέρδιζε για περισσότερο από μια ώρα την Προοδευτική με 2-0.

Η ισοφάριση αρχικά σε 2-2 και ο αποκλεισμός στα πέναλτι εν τέλει αποδεικνύει ότι ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώνεται και όταν δεν αξιοποιείς τις ευκαιρίες το πληρώνεις.

Η ομάδα μας προηγήθηκε στο σκορ με 2-0 και είχε ευκαιρίες με το ανελέητο σφυροκόπημα της όμως δεν τις αξιοποιησε και αφού η Προοδευτική είχε σε εξαιρετική ημέρα τον τερματοφύλακα της Χαλκιδη προκρίθηκε χωρίς να το... καταλάβει.

Στο 23ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν την μπάλα στην άμυνα, ο Μπέλερης έβγαλε κάθετη πάσα στον -διακριθέντα- Λύγκο και εκείνος χωρίς να χρονοτριβήσει σούταρε για το 1-0.Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι κυανόλευκοι απώλεσαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ. Στο 38ο λεπτό ο Ντάφλας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Χαλκίδη, ο οποίος έδιωξε με το κορμί σε κόρνερ, ενώ στο 45ο λεπτό ήταν η σειρά του Σάμιου να πέσει πάνω στον γκολκίπερ της «Προο» σε ακόμη ένα χαμένο τετ α τετ για τους γηπεδούχους.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Λύγκος πήρε πέναλτι από τον Στεφανή, όμως ο Στάμος εκτέλεσε αναιμικά και είδε τον Χαλκίδη να πέφτει στη σωστή γωνία και να απομακρύνει, κρατώντας το 1-0.

Οι μπλε ευτύχησαν να φτάσουν στο 2-0 στο 56ο λεπτό, με τον Στάμο να πετάει την μπάλα στον κενό χώρο για τον Σάμιο και τον τελευταίο να βάζει καλά την μπάλα μπροστά του και να εκτελεί μετά από μερικά μέτρα. Στο 61ο λεπτό, μάλιστα, ο Εθνικός έχασε νέα, μεγάλη ευκαιρία να εδραιώσει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά του, όταν ο Χαλκίδης απέκρουσε πλασέ του Στάμου από καίρια θέση.

«Άλλο» ματς μετά το 63'Από το 63ο λεπτό κι έπειτα η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε! Στην πρώτη της επίθεση με αξιώσεις, στο 65ο λεπτό, η ομάδα του Κορυδαλλού βρήκε γκολ από το σουτ του Μεγαρίτη (2-1), για να δοθεί νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Πλέον, ο δείκτης της ψυχολογίας είχε στραφεί προς τους «βυσσινί», οι οποίοι δώδεκα λεπτά αργότερα (77') έφτασαν στην ισοφάριση με αριστερό σουτ του -κορυφαίου- Νομικού, έπειτα από άψογη συνεργασία του με τον Κυριαζή.

Στο 90ο λεπτό ο Χαλκίδης είπε νέο «όχι», αυτή τη φορά σε σουτ του Ντάφλα και, κάπως έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση. Εκεί έγινε εμφανής η κόπωση των ποδοσφαιριστών, με το παιχνίδι να μην αποκτά ρυθμό επί της ουσίας ποτέ, εξαιτίας των αλλεπάλληλων διακοπών για μικροτραυματισμούς.

Άπαντες έδειχναν να περιμένουν τη διαδικασία των πέναλτι, στην οποία οι ποδοσφαιριστές της Προοδευτικής επικράτησαν, παρότι βρέθηκαν να κυνηγούν από την πρώτη εκτέλεση που ήταν άστοχη (το χτύπημα του Βοσνακίδη απέκρουσε ο Μπαντίκος). Ο Χαλκίδης συνέχισε το κρεσέντο του, ο Παλάτσιος ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι της ομάδας του και το πειραϊκό ντέρμπι πέρασε στην ιστορία... Πολύ καλή διαιτησία είχε ο Βλάχος, άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Γουρνιάς και Βιτσεντζάτος, όλοι από τον Σύνδεσμο Ανατ. Αττικής, αλλά και ο τέταρτος διαιτητής Ι. Καλογερόπουλος, Συνδέσμου Αθηνών.