3Εθνικός - ΠΑΟ Κρουσώνα 5-0 Κύπελλο Ελλάδας

Την πρώτη επίσημη εμφάνιση έκανε ο Εθνικός που αντιμετώπισε για τον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας τον ΠΑΟ Κρουσώνα τον οποίο και νίκησε στο γήπεδο του Περάματος με 5-0.

Το σκορ για την ομάδα μας άνοιξε ο Αντωνίου με εύστοχο χτύπημα πέναλτυ που κέρδισε ο Γεωργούσης στο 24΄, λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 29΄ο Πολύζος έκανε το 2-0, ενώ το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 45΄με τον Μακρυγιάννη να εκτελεί το κόρνερ, με τους αμυντικούς των φιλοξενουμένων να στέλνουν την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας τους για το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βαγγέλης Χαντές αντικατέστησε τους Μακρυγιάννη, Ζωγραφάκη, Μαλάϊ και Γεωργούση με τους, Κυριαζή, Παπαγελλή, Τσιάβο και Μπουτσικάρη να παίρνουν θέση στον αγωνιστικό χώρο και λίγο αργότερα στο 48΄ο Αντωνίου ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον Πολύζο να εκτελεί το πέναλτυ και με διπλή προσπάθεια να κάνει το 3-0, πετυχαίνοντας και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Το σκορ έκλεισε ο Ντινιωτάκης στο 62΄με ένα γκολ για high light όταν με ένα γυριστό δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Σταυρακάκη

Εθνικός (Βαγγέλης Χαντές): Κουμπούλα, Πλουμάτος, Ζωγραφάκης (46′ Παπαγγελής), Κατσογιάννης, Χρούστινετς, Μαλάι (46′ Τσιάβος), Ντινιωτάκης, Πολύζος, Γεωργούσης (46′ Κυριαζής), Μακρυγιάννης (46′ Μπουτσικάρης), Αντωνίου (70′ Ζαμάνης)
ΠΑΟ Κρουσώνα (Βασίλης Πλεσίτης): Σταυρακάκης, Σημαιάκης (36′ λ.τρ. Κοκολογιάννης), Στρατάκης (86′ Κάββαλος), Σαριδάκης (86′ Βαμβουκάκης), Μαυροειδής, Παπαδιός, Μανουσάκης, Σηφάκης, Τζουβάρας (63′ Βαρδής), Λυδάκης (63′ Σεραφειμίδης), Κουράκης

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας, την Κυριακή (03.09.2023, ώρα 17:00) οπού για την δεύτερη φάση του κυπέλλου Ελλάδας θα αντιμετωπίσει στο Δημοτικό γήπεδο του Ιαλυσού στην Ρόδο, τον Ιάλυσο.