Εθνικός - Κηφισιά 3-1

Πολύ καλή εμφάνιση που συνόδεψε με νίκη πραγματοποίησε ο Εθνικός που νίκησε στον εξ΄ αναβολής αγώνα της 8ης αγωνιστικής την Κηφισιά με σκορ 3-1.

Η ομάδα μας άφησε πίσω της το άτυχο αποτέλεσμα της προηγούμενης Κυριακής κοίταξε μπροστά είχε πάθος, αγωνιστικότητα και πίστη στον εαυτό της καθώς μπήκε από το πρώτο λεπτό δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με τον δαιμόνιο Γκέτσι μόλις στο 2΄της αναμέτρησης που είχε αρκετό ενδιαφέρον καθώς και οι δύο ομάδες αγωνίσθηκαν ανοικτά θέλοντας την νίκη η κάθε μια για τους δικούς της λόγους.

Ο Εθνικός δέν άφησε πολλά περιθώρια στούς φιλοξενούμενους σκοράροντας σε καίρια σημεία του αγώνα - όπως στις αρχές των δύο ημιχρόνων - και ολοκληρώνοντας τον θρίαμβό του στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού με τον Διάκο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα και τον Εθνικό να ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του για τον πρώτο γύρο κοιτώντας με αισιοδοξία την συνέχεια.

Παράλληλα ο Μουράτ Σεροπιάν απο τότε που ανέλαβε τα ηνία της ομάδας παραμένει αήττητος έχοντας σε 7 αγώνες 4 ισοπαλίες και 3 νίκες με συγκομιδή 13 βαθμούς για τον Εθνικό, απο τους 15 βαθμούς που έχει συνολικά στον βαθμολογικό πίνακα του 5ου Ομίλου της Γ΄Εθνικής.

Το φιλμ του αγώνα:
3΄ο Κατσέρης πατάει περιοχή δίνοντας την μπάλα στον Γκέτσι που με σουτ ανοίγει το σκορ,1-0 ο Εθνικός,
4΄προσπαθεί να απαντήσει η Κηφισιά χωρίς αποτέλεσμα
7΄ο Γκέτσι πραγματοποιεί το σλάλομ ανάμεσα στους αμυντικούς της Κηφισιάς το σουτ που επιχειρεί φεύγει άουτ,
10΄πάλι ο Γκέστι που συνεχίζει να ταλαιπωρεί την αντίπαλη άμυνα παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή σουτάροντας και πάλι άουτ,
13΄ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους,
14΄μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, ο Κατσέρης σπάει την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής με τον επερχόμενο Διάκο να κάνει την προβολή και τον τερματοφύλακα της Κηφισιάς να μπλοκάρει την μπάλα,
16΄νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, ο Γκέτσι μόνος απέναντι απο τον τερματοφύλακα πλασάρει άουτ,
24΄σειρά του Κατσέρη να βρεθεί απέναντι απο την εστία της Κηφισιάς επιχειρώντας το πλασέ με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα,
26΄καλή εκτέλεση φάουλ για την Κηφισιά, η μπάλα άουτ,
32΄ο Κατσούλης λέει «όχι» στους επιθετικούς αποκρούοντας την μπάλα σε κόρνερ,
33΄ο Χατζηστάμου πραγματοποιεί την σέντρα, ο Διάκος κάνει την προβολή η μπάλα άουτ,
38΄νέα επέμβαση του Κατσούλη,
41΄ο Διάκος τροφοδοτεί τον Γκέτσι ο οποίος κάνει το σουτ με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ απο τα πόδια των αμυντικών,
42 σουτ του Λώλου έξω απο την περιοχή ,λίγο άουτ,
47΄ο Νταούλιας απο δεξιά βγάζει την συρτή σέντρα, με τον Κατσέρη να γίνεται κάτοχος της μπάλας πραγματοποιώντας το 2-0,
50΄σουτ του Γκέτσι,άουτ,
55΄νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, ο Γκέτσι τροφοδοτεί τον Κατσέρη που μπαίνει στην περιοχή πλασάροντας λίγο άουτ,
64΄ευκαιρία για την Κηφισιά,
65΄ο Λώλος τροφοδοτεί τον Γκέτσι μέσα στην περιοχή,με τον τελευταίο να μην βρίσκει στόχο,
66΄μπλοκάρει την μπάλα ο Κατσούλης,ευκαιρία για την Κηφισιά που προσπαθεί να βγάλει αντίδραση,
68΄διώχνει σε κόρνερ το σουτ ο Κατσούλης,
69΄μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό με τον Γκέτσι,κόρνερ η μπάλα,
70΄κεφαλιά του Μουσταφίδη μπλοκάρει ο τερματοφύλακας,
73΄μειώνει το σκορ η Κηφισιά σε 2-1,
87΄σουτ του Διάκου δεν ανησυχεί ιδιαίτερα τους φιλοξενούμενους,
94΄ο Σκεντεράϊ κλέβει την μπάλα έξω απο την περιοχή της Κηφισιάς δίνοντας στην κατάλληλη στιγμή στον Διάκο που γράφει το τελικό 3-1!

Εθνικός: Κατσούλης, Νταούλιας, Δημακάκος, Ευαγέλλου, Μουσταφίδης, Σκεντεράϊ, Γκέτσι (86΄Πολίτης), Λώλος, Κατσέρης (88΄Παπαγεωργίου), Χατζηστάμου (74΄Τσιντώνης), Διάκος.
Αναπληρωματικοί ήταν και οι: Σαραντόπουλος, Βουτσινάς, Αθανασίου και Ζούπα.