Εθνικός-Καλλιθέα 0-1

Στο ίδιο έργο θεατές...

Την τέταρτη του ήττα (3η εντός έδρας σε ισάριθμα παιχνίδια) γνώρισε ο τυπικά γηπεδούχος Εθνικός από την πρωτοπόρο Καλλιθέα στο Ελ Πάσο.Η ομάδα μας για ένα ακόμη παιχνίδι δεν πήρε αυτό που δικαιούταν παραμένοντας στους 2 βαθμους σε 6 αγώνες.

Το τελικό αποτέλεσμα άφησε απογοητευμένους τους λιγοστούς-είναι αλήθεια - φίλους του Εθνικού που βρέθηκαν στο γήπεδο και οποίοι παρά το εις βάρος μας αποτέλεσμα
δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να ενισχύουν την ομάδα μας μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Το φίλμ του αγώνα:
Μόλις στο 3΄οι φιλοξενούμενοι που ξεκίνησαν την αναμέτρηση με τον αέρα του πρωτοπόρου απείλησαν την εστία μας με το σουτ που επιχείρησαν όμως να φεύγει λίγο έξω απο τα δοκάρια του Βουτσινά.
Όσο περνούσε η ώρα ο Εθνικός ισσοροπούσε τον αγώνα και άρχισε να γίνεται ιδιαίτερα απειλητικός με τον Διάκο στο 6΄να πασάρει στον Σαραντόπουλο το σουτ του οποίου όμως έφυγε αουτ.
Στο 11΄οι τύποις φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου την εστία του Βουτσινά, με τον Εθνικό να απαντάει στο 16΄χάνοντας την μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα όταν ο Διάκος βγάζει τον Γκέτσι τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας αλλά το πλασέ που επιχειρεί στέλνει την μπάλα λίγο έξω απο το δεξί κάθετο δοκάρι,σε μια φάση που θα μπορούσε να είχε αλλάξει την ροή του παιχνιδιού.

Ένα λεπτό αργότερα στο 17΄ο Εθνικός χάνει ακόμη μια καλή ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Χατζηστάμου απο αριστερά κάνει την χαμηλή παράλληλη σέντρα με τους αμυντικούς της Καλλιθέας να διώχνουν σε κόρνερ πριν η μπάλα πάει στους Γκέτσι και Πολίτη που ακολουθούσαν την φάση.
23΄ο Πολίτης τροφοδοτεί τον Γκέτσι του οποίου το σουτ κοντράρεται στους αμυντικούς με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.
Στο 33΄η Καλλιθέα ήταν αυτή που βγήκε στην επίθεση το δυνατό σουτ όμως που έγινε απο το ύψος της περιοχής αποκρούστηκε απο τον Βουτσινά,
38΄φάουλ που εκτέλεσε ο Πολίτης μπλοκάρει ο Λαδάς,
43΄ο Πολίτης με κάθετη πάσα βρίσκει τον Χατζηστάμου με τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας να πέφτει στα πόδια του μεσοεπιθετικού του Εθνικού.
45΄σουτ του Πολίτη μετά απο σέντρα του Χατζηστάμου η μπάλα φεύγει λίγο αουτ, τελευταία φάση για το πρώτο ημίχρονο, με τους οπαδούς του Εθνικού να φωνάζουν ρυθμικά Εθνικός επικροτώντας με αυτόν τον τρόπο την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών της ομάδας μας.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 51΄έγινε η φάση που έκρινε τον αγώνα η οποία ελέγχεται στο ξεκινήμα της ως offside, μιας και ο παίκτης που πήρε την κεφαλιά και τροφοδότησε τον Μακρυγιάννη που σκόραρε βρισκόταν σε αντικανονική θέση με το 0-1 όμως να είναι γεγονός.

Με την επιτεύξη του τέρματος οι φιλοξενούμενοι πάταγαν καλύτερα στο γήπεδο με τον Εθνικό να μην μπορεί να απειλήσει μέχρι και το 65΄απο το σημείο εκείνο και μετά Εθνικός έγινε περισσότερο επιθετικός χωρίς όμως να μπορεί να βρεί δίχτυα παρά τις προσπάθειες του Σαραντόπουλου 67΄, 80΄,87΄και 93΄και των Πολίτη 74΄ και 80΄,του Μουσταφίδη και Κατσέρη σε διπλή προσπάθεια στο 81΄.

Εθνικός:Βουτσινάς, Νταούλιας, Κούρτι (88΄ Δημακάκος), Ευαγγέλου, Μουσταφίδης, Σκεντεράι, Γκέτσι, Διάκος, Χατζηστάμου (74΄ Κατσέρης), Πολίτης, Σαραντόπουλος.
Καλλιθέα:Λαδάς, Βιδάλης, Κρητικός (82΄ Καλημέρης), Καλύβας, Ντρούγκας (77΄ Μουρελάτος), Καλτσάς, Στούπης, Κώστας, Βασιλειάδης (57΄ Παπαγγελής), Μακρυγιάννης και Μαρουκάκης (91΄ Μπέλης).