Εθνικός-Ερμής Κορυδαλλού 3-0

Την νίκη στο τελευταίο ματς της σεζόν, κόντρα στον Ερμή Κορυδαλλού πήρε ο Εθνικός με 3-0 στον τελικό του Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Πειραιώς.

Ο Εθνικός είχε την κατοχή της μπάλας καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, όπου προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα του αξιόμαχου συνόλου του Ερμή.

Ο Τσιλιγκίρης -ο οποίος αναδείχθηκε και σε M.V.P του τελικού- με ένα φανταστικό απευθείας χτύπημα φάουλ άνοιξε τον λογαριασμό για τους «κυανόλευκους» στο 24'. Από εκεί κι ύστερα ο Εθνικός δημιούργησε κι άλλες φάσεις στο πρώτο μέρος, δίχως να πετύχει άλλο τέρμα.

Στο Β' μέρος, οι παίκτες του Νίκου Γκουλή μπήκαν ορεξάτοι, απειλώντας κυρίως με τον Μάναλη την εστία του Δράμπαλη. Τα γκολ άργησαν να έρθουν καθώς όλο και με κάποιο τρόπο, η μπάλα δεν θα κατέληγε στο «πλεκτό» του Ερμή. Η επιμονή των «κυανόλευκων» έφερε καρπούς προς το τέλος του αγώνα, όπου εκεί πέτυχαν άλλα δύο τέρματα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Το τρόπαιο σήκωσε ο αρχηγός της ομάδας, Βασίλης Βουτσινάς.

Α' μέρος:

10': Καθολική κατοχή της μπάλας από τον Εθνικό στα πρώτα 10', δίχως ωστόσο να δημιουργήσει τη σπουδαία φάση.

19': Σέντρα ο Μάναλης από τα δεξιά, δεν προλαβαίνει ο Τσιλιγκίρης να βάλει το πόδι του, καθώς παρεμβάλλεται αντίπαλος αμυντικός.

24': Φανταστική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλιγκίρη με το εξωτερικό, η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Δράμπαλη, για το 1-0!

28': Διείσδυση στην περιοχή ο Τσιλιγκίρης, θα σπάσει πίσω προς το Romano, οι αμυντικοί θα απομακρύνουν τον κίνδυνο.

38': Αποχωρεί υποβασταζόμενος από το τερέν ο Σκεντεράι, μέτα από άσχημη κόντρα με αντίπαλο. Λίγα λεπτά αργότερα θα επιστρέψει δίχως να έχει, ευτυχώς, αποκομίσει κάποιο πρόβλημα.

44' Σέντρα Τσιλιγκίρη, την κεφαλιά ο Μάναλης, ελάχιστα πάνω από τα γκολπόστ η μπάλα.

45+1'. Περίεργη ομολογουμένως φάση για τον Ερμή. Η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, μετά από απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή, αφού αυτή πρώτα κόντραρε στο τείχος.

Β΄ Μέρος

47': Μάναλης προσπαθεί να σκοράρει δίχως αποτέλεσμα με γυριστό σουτ.

57': Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Romano στη γραμμή του άουτ, σεντράρει στον Μάναλη, όπου η κεφαλιά του θα κοπεί πάνω στη γραμμή από τους αμυντικούς του Ερμή.

63': Ο Σκεντεράι «μπουκάρει» με πολλές δυνάμεις στην αντίπαλη περιοχή, κακό όμως το τελείωμα του!

1η αλλαγή: Στο 66 ο Blanco στη θέση του Romano

77': Όμορφη σέντρα του Λεωνιδόπουλο, κεφαλιά o Blanco, με διπλή προσπάθεια ο Δράμπαλης μαζεύει την μπάλα.

81': Αντεπίθεση με Blanco, αυτός θα ανοίξει ωραία στον Πολίτη, ο οποίος θα πάρει όλα τα μέτρα μέχρι να φτάσει φάτσα με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ωστόσο αυτός θα αποσοβήσει το 2-0.

2η αλλαγή: Στο 83' ο Σμίλτος θα πάρει τη θέση του Πολίτη.

89': Ασίστ πάρε - βάλε με το κεφάλι από τον Μάναλη στον Blanco, αυτός δεν θα αστοχήσει από κοντά για το 2-0.

3η αλλαγή: 90' Ο Παπαγεωργίου στη θέση του «Σκέντε».

93': Το γκολ που δικαιούταν σε όλο το παιχνίδι θα πετύχει εν τέλει ο Μάναλης λίγο πριν τη λήξη, για το 3-0.

4η αλλαγή: Στο 94' ο Κατίδης θα αφήσει τη θέση του στον Κωνσταντίνου.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Νίκος Γκουλής): Χαλκίδης, Σκεντεράι, Μηλιώτης, Κορνέζος, Χριστοφιλέας, Λεωνιδόπουλος, Τσιλιγκίρης, Κατίδης, Πολίτης, Romano, Μάναλης.

ΕΡΜΗΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ (Δημήτρης Καλύκας): Δράμπαλης, Σταθινάκης, Αντωνίου, Αγγέλου, Λαζάκης, Νταλάκος, Τζανιδάκης, Στακάι, Βύρης, Κίτσιος, Μουτσάς.