Εθνικός - Χαϊδάρι 3-0

Με μια μεστή εμφάνιση η οποία συνδυάστηκε με ιδιαίτερη αποτελεσματικότητα ο Εθνικός επανήλθε στις νίκες, ξεπερνώντας το εμπόδιο του μαχητικού Χαϊδαρίου με 3-0.Οι "κυανόλευκοι" μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, ανέβασαν στροφές και με δύο γκολ πήραν σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση των τριών πολύτιμων βαθμών από το πρώτο ημίχρονο.

Αρχικά άνοιξαν το σκορ στο 32' με μια εξαιρετική προσπάθεια του Χρήστου Αντωνίου.Τρία λεπτά αργότερα ο Παύλος Μακρυγιάννης με μια αριστουργηματική εκτέλεση διπλασίασε τα τέρματα της Πειραϊκής ομάδας και ουσιαστικά έβαλε γερές βάσεις για την κατάκτηση της νίκης.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι με σωστή διαχείριση δυνάμεων κατάφεραν να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ με άπιαστο σουτ του Φοφανά Σεκούμπα. Ο κόσμος της ομάδας παρά το τσουχτερό κρύο, έδωσε ξανά βροντερό παρών, ενίσχυσε τις προσπάθειες των παικτών καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα και στο φινάλε χειροκρότησε με θέρμη ποδοσφαιριστές και τεχνικό επιτελείο.

Με αυτό τον τρόπο ο πρώτος από τους δύο βραχυπρόθεσμους στόχους επετεύχθη. Για να μην μείνει η δουλειά στη μέση οι παίκτες του Βαγγέλη Χαντέ στρέφουν το βλέμμα τους ήδη στον κρίσιμο αγώνα που ακολουθεί.Σε τρεις ημέρες την Τετάρτη (20/12/23) θα κυνηγήσουν το διπλό με την ίδια σοβαρότητα στην έδρα του ανεβασμένου Απόλλων Σμύρνης.

Το 2 στα 2 που θα κλήσει με ιδανικό τρόπο το 2023 και θα δώσει ώθηση για τη δύσκολη συνέχεια του μαραθωνίου.

Εθνικός (Βαγγέλης Χαντές): Κούμπουλα, Πλουμάτος, Ζωγραφάκης, Χρούστινετς, Κατσογιάννης, Μαλάι(63' Παπαγγελής), Πολύζος(77' Σέχου), Μακρυγιάννης(74' Βαλαβανόπουλος), Γεωργούσης( 63' Κυριαζής), Σεκούμπα. Αντωνίου(74' Τσιάβος).