Εθνικός - Ατσαλένιος 0- 0

Δεν φτάνει μόνο να είσαι ικανός, πρέπει να σε θέλει και η μπάλα. Κι ο διαιτητής...

Πρώτη απώλεια βαθμών για τον Εθνικό κόντρα στον Ατσαλένιο, σε ένα ματς όπου ο Εθνικός απέδωσε καλό ποδόσφαιρο, είχε πολλές κλασικές τελικές ευκαιρίες, δεν κατάφερε όμως να μετουσιώσει την απόλυτη υπέροχη του σε γκολ.

Με συντριπτική κατοχή μπάλας, ευκαιρίες από αυτές που δεν χάνονται και απέναντι σε έναν αντίπαλο τερματοφύλακα που «μαγνήτιζε» την μπάλα, η ομάδα του Εθνικού παραχώρησε λευκή ισοπαλία ύστερα από το αρχικό 4/4.

Ο διαιτητής αποδείχθηκε πολύτιμος σύμμαχος των Κρητικών όταν στο 76', μπροστά στα μάτια του, αρνήθηκε το πέναλτι σε παρατεταμένο τράβηγμα της φανέλας του Παυλάκη που ακόμα και ο πρόεδρος των φιλοξενούμενων θα το σφύριζε.

Οι Κρητικοί με έναν μόνο παίκτη στο κέντρο και τους υπόλοιπους μέσα στην περιοχή πήραν αδίκως έναν βαθμό από το πουθενά και επιβεβαίωσαν τον κλειστό τρόπο παιχνιδιού τους που σε 5 αγωνιστικές είχαν 2 γκολ ενεργητικό και 1 γκολ παθητικό.

Οι φίλαθλοι του Εθνικού χειροκρότησαν θερμά τους παίκτες τους στο τέλος της συνάντησης, αναγνωρίζοντας την διάθεση και την ανωτερότητα τους για έναν ακόμη αγώνα, ανανεώνοντας το ραντεβού τους για την επόμενη εκτός έδρας εξόρμηση τους στην Κρήτη, κόντρα στον ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ.

Ο Αγώνας

Α' Μέρος

Με μια μικρή καθυστέρηση ξεκίνησε ο αγώνας. Πριν την σέντρα οι οργανωμένοι φίλοι του Ατσαλένιου κατέθεσαν ανθοδέσμη εις μνήμην του αδικοχαμένου Κώστα Κατσούλη. Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας, επίσης, άνθη.

2' Ωραία επίθεση του εθνικού, όπου ο Τσιλιγκίρης θα βγάλει τον Ρομάνο φάτσα με το τέρμα. Το σουτ του Αργεντινού πέρασε εκατοστά έξω από τα αριστερό δοκάρι.

6' Κεφάτος ο Τσιλιγκίρης, ο οποίος θα διεισδύσει στην άμυνα του Ατσαλένιου. Χλιαρό το πλασέ που έπιασε με αποτέλεσμα ο Μανουσάκης να μαζέψει εύκολα.

8' Καλή προσπάθεια του Πολίτη μέσα από την περιοχή, το πλασέ του οποίου πέρασε λίγο άουτ.

9' Πιέζει συνεχώς ο Εθνικός. Σουτ ο Αλεξίου αποκρούει με διπλή προσπάθεια ο κίπερ του Ατσαλένιου.

19' Φάση διαρκείας στα καρέ του αντιπάλου με τους Σκεντεράι και Τσιλιγκίρη να εναλλάσσουν την μπάλα, η οποία θα φτάσει τελικά στον Ρομάνο που βρίσκονταν σε εξαιρετική θέση. Το σουτ του για δεύτερη φορά λίγο άουτ...

20' Ψηλοκρεμαστό σουτ «Τσίλι» από τα 25 μέτρα, με υπερένταση σε κόρνερ ο Μανουσάκης.

31' Ο Μάναλης θα δώσει πάσα πάρε - βάλε στον Ρομάνο, ο ποίος για τρίτη φορά δεν βρήκε το στόχο από τα 4 μέτρα.

37' Ο Αλεξίου σουτάρει μέσα από την περιοχή, ωστόσο αυτό δεν θα προβληματίσει.

38' Νέο σουτ του «Τσίλι», ούτε τώρα το γκολ. Συνεχόμενο το σφυροκόπημα.

Β' μέρος

47' Με «κέφια» μπήκε και στο δεύτερο μέρος ο Εθνικός. Κεφαλιά του Κορνέζου λίγου άουτ.

50' Όμορφη προσπάθεια του Αλεξίου. «Χλιαρό» το σουτ του. Στη γωνιά του θα πέσει και θα μαζέψει ο Μανουσάκης.

56' Δυνατό «καμπυλωτό» σουτ του «Σκέντε» από «ριμπάουντ» σε κόρνερ. Ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι.

1η Αλλαγή: O Blanco στη θέση του Μάναλη στο 56'

61' Τρομερή ευκαιρία, όπου ο Blanco θα «σερβίρει» την μπάλα στον Αλεξίου. Το σουτ του θα κοπεί με υπερένταση από την άμυνα του Ατσαλένιου. Στην επαναφορά της ο Ρομάνο δεν θα καταφέρει να την προωθήσει στα δίκτυα.... Πολύ άτυχος σήμερα ο Ντιέγκο.

2η Αλλαγή: 70' Εξω ο Πολίτης, εντός ο Παυλάκης.

73' Σκληρό παιχνίδι από τους παίκτες του Ατσαλένιου, ο διαιτητής κλείνει τα μάτια και δεν βγάζει κάρτες όταν πρέπει.

75' Προσπαθεί ο Κορνέζος με κεφαλιά, δίχως αποτέλεσμα.

76' Πεντακάθαρο πέναλτι σε τράβηγμα αμυντικών πάνω στον Παυλάκη... Λίγο ήθελε να τον «γδύσουν» από το τράβηγμα της φανέλας, με τον Μπαραϊκτάρη να αρνείται την εσχάτη των ποινών.

77' Αλεξίου μακρινό σουτ, ασταθής επέμβαση του τερματοφύλακα, δεν μπορεί στην επαναφορά ο Μπλάνκο.

78' Κοντινή ανάποδη κεφαλιά του Παυλάκη, στα χέρια του τερματοφύλακα.

80' Διπλή ευκαιρία μέσα στην περιοχή, η οποία θεωρείται ως μην γενόμενη καθώς ο Τσολακίδης πρόλαβε και την έκοψε την επίθεση ως οφσάιντ.

3η Αλλαγή: 84' Butter στη θέση του Romano

86' Χαρακτηριστική καθυστέρηση από τον Καρβελά, ο οποίος προκαλεί με τις κινήσεις του.

90' Χάθηκε ο ρυθμός της ομάδας, καθώς οι διακοπές είναι πολλές.

95' Φάση διαρκείας η οποία ξεκίνησε με τον Τσιλιγκίρη από τα δεξιά. Μέσα στον χαμό, η προβολή του Παυλάκη δεν πέρασε από το τοίχος που έστησαν μπροστά στην εστία τους οι Κρητικοί.

Οι συνθέσεις:

Εθνικός (Λουκάς Καραδήμος): Βουτσινάς, Βλάχος, Μηλιώτης, Κορνέζος, Σμίλτος, Σκεντεράι, Τσιλιγκίρης, Αλεξίου, Μάναλης, Ρομάνο, Πολίτης

Ατσαλένιος (Μανώλης Σκύβαλος): Μανουσάκης, Βρεττός, Παπαδομιχελάκης, Πολύζας, Ρομανάκης, Φραγκιαδάκης, Κερμενίδης, Καραγκιοζίδης, Καρβελάς, Πετράκης, Καμπόσος.