Εθνικός-Ατρόμητος Π. 2-1

Το 3Χ3 ο Εθνικός

Το απόλυτο βαθμών με 3 στα 3 έκανε ο Εθνικός μετά τη νίκη του με 2-1 επί του Ατρόμητου Πειραιώς. Το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα, αφού οι παίκτες του Λουκά Καραδήμου σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες που θα μπορούσαν να έχουν διαμορφώσει το σκορ σε πολύ υψηλότερα επίπεδα. Ευτυχώς η αστοχία στην τελική προσπάθεια δεν στοίχισε.

Ο Εθνικός άνοιξε το σκορ μόλις στο 2', είχε τον έλεγχο καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, διπλασίασε τα γκολ του με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Παυλάκη, ενώ θα μπορούσε προ πολλού να δώσει διαδικαστικό χαρακτήρα στη συνάντηση.

Ο Ατρόμητος Π. μείωσε σε 2-1 χωρίς όμως να μπορέσει να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω. Διαιτητής: Άγγελος Μπακογιάννης (Αθηνών) Βοηθοί: Μιχαήλ Νιδριώτης (Αθηνών) - Μιχαήλ Χατζημανώλης (Δωδεκανήσου)

Α΄Μέρος

2ο ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ Ο Ρομάνο θα κάνει την κάθετη πάσα στον Παυλάκη, αυτός θα πιάσει από την αριστερή πλευρά της περιοχής το δυνατό σουτ και θα στείλει την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του Ατρόμητου για το 1-0.

6ο Σουτ του Λεβέντη εκτός περιοχής το οποίο θα μπλοκάρει ο Χατζάκης.

15ο Ο Κολιοφούκας θα κρατήσει το μηδέν για τον Εθνικό, αφού δεν επέτρεψε στον Ντάφλα να σκοράρει από θέση τετ-α-τετ.

25ο Τρομερή ενέργεια του Πολίτη που είδε το Ρομάνο αμαρκάριστο στη μικρή περιοχή. Ο Αργεντίνος με τακουνάκι έβγαλε τον Μάναλη φάτσα με την εστία, το πλασέ του οποίου απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα του ο Χατζάκης.

30' Ακυρωθέν γκολ του Ατρόμητου ως οφσάιντ για επιθετικό φάουλ του Φυσαράκη.

36' Τρομερό «χορευτικό» του Πολίτη μέσα στην περιοχή του Ατρόμητου που «άδειασε» τρεις αντιπάλους. Το πλασέ του επιχείρησε πέρασε ελάχιστα εκατοστά από το αριστερό δοκάρι του Ατρόμητου.

38. Ανεβάζει ρυθμούς ο Εθνικός λίγο πριν βγει το ημίχρονο. Ο αλτρουιστής Ρομάνο θα σερβίρει στο κεφάλι του Μάναλη, του οποίου η κεφαλιά πέρασε πάνω από την οριζόντια δοκό.

39 Ρήγματα στην άμυνα του Ατρόμητου προκαλούν οι πλάγιοι του Εθνικού από τα δεξιά. Κοντινό πλασέ του Μάναλη με εξουδετερωμένο τον αντίπαλο κίπερ, λίγο άουτ η μπάλα.

45' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ Η πρωτοβουλία αποδίδει καρπούς. Ο Πολίτης θα κάνει την κάθετη πάσα στον Μάναλη, αυτός θέλει να σιγουρέψει το γκολ κι έτσι βλέπει πίσω του τον αμαρκάριστο Παυλάκη, στον οποίο θα δώσει έτοιμο γκολ. 2-0 ο Εθνικός.

Β' ΜΕΡΟΣ

51' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου μέρους. Ο Μάναλης θα σερβίρει αυτή τη φορά στον Πολίτη, ο οποίος θα πιάσει το δυνατό σουτ. Με δυσκολία ο Χατζάκης θα αποσοβήσει το γκολ.

1η Αλλαγή: 53' Μάναλης εκτός, στη θέση του ο Blanco για την πρώτη φετινή συμμετοχή του στο πρωτάθλημα.

57' Τρίγωνο των παικτών του Εθνικού. Μηλιώτης - Romano με τελικό αποδέκτη τον Blanco. Άλλη μια εξαιρετική συνεργασία των παικτών του Καραδήμου, η οποία έβγαλε τελική φάση. Λίγο ήθελε να κάνει το πρώτο του γκολ ο Αργεντίνος.

61' Μειώνει ο Ατρόμητος σε 2-1 με τον Ντάφλα.

62' Σέντρα του Ρομάνο, ο Παυλάκης θα πιάσει την κεφαλιά με την μπάλα να μην του κάνει για άλλη μια φορά το χατίρι.

2η Αλλαγή: 65' Αλεξίου εκτός στη θέση του ο Κωνσταντίνου.

70' Με πείσμα ο Παυλάκης θα πάρει την μπάλα στο χώρο του κέντρου, όπου μετά από 1-2 με το Ρομάνο θα βγει μόνος απέναντι στον αντίπαλο κίπερ... Το βιαστικό πλασέ του θα περάσει λίγο έξω.

3η Αλλαγή: Πολίτης εκτός, στη θέση του ο Τσιλιγκίρης στο 75'.

80' Κάθετη μπαλιά του Μηλιώτη από αριστερά στον Παυλάκη. Ο τελευταίος δεν θα προλάβει να κάνει την προβολή.

4η Αλλαγη: 82' Ο Βλάχος θα πάρει τη θέση του Παυλάκη.

89' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Σκεντεράι...Παραλίγο να την «πατήσει» ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Οι έντεκα του Λουκά Καραδήμου: Κολιοφούκας, Λεβέντης, Μηλιώτης, Κορνέζος, Σμίλτος, Σκεντεράι, Πολίτης, Αλεξίου, Μάναλης, Ρομάνο και Παυλάκης.

Στον πάγκο βρισκόντουσαν οι : Βλάχος, Λεωνιδόπουλος, Τσιλιγκίρης, Βουτσινάς, Κωνσταντίνου, Buter και Blanco.

Ατρόμητος Πειραιά: (Θεόφιλος Καλύβας): Χατζάκης, Βυζανιάρης, Γαβαλάς, Τζωρτζάτος, Σαμιώτης, Ταμπάκης, Τζάθας, Φυσαράκης, Δανασής, Ντάφλας, Τσαραούσης