Εθνικός-Αστέρας Βάρης 1-0

Σημαντική νίκη για Εθνικό (1-0) απέναντι στον μαχητικό Αστέρα Βάρης.

Ο Εθνικός σημείωσε δεύτερη σερί νίκη στους Αγίους Αναργύρους, αφού επικράτησε με γκολ του Σάμιου στο 26ο λεπτό, 1-0 του Αστέρα Βάρης που στο τέλος χειροκροτήθηκε από τους φίλους της ομάδας μας για το ωραίο ποδόσφαιρο που έπαιξε.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Πέτρου Δημητρίου, έπιασε στην 2η θέση τον Πανελευσινιακό με 29 βαθμούς και έναν πίσω από την κορυφή, με την Προοδευτική, να κάνει αυτή την εβδομάδα το ρεπό της και να έχει ένα ματς λιγότερο.

Ο Εθνικός είχε καλές στιγμές στην εκκίνηση του αγώνα με τον Σουμπίνιο σε δύο περιπτώσεις, στη μία όμως ο Βραζιλιάνος έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι ενώ στην δεύτερη ο πορτιέρε του Αστέρα, Σταματόπουλος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Τελικά στο 26ο λεπτό από έξοχη πάσα του Φερναντίνιο, ο Χάρης Σάμιος έκανε με αριστερό πλασέ το 1-0. Στο 28ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι θέλησαν ν' απαντήσουν αλλά ο Γκούμας σημάδεψε το δοκάρι με εκτέλεση φάουλ.

Στην επανάληψη ο Εθνικός είχε καλές στιγμές με τον Ζωγραφάκη από εξαιρετική πάσα του Μπέλερη, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ άλλο ένα καλό σουτ του Μπέλερη έφυγε πάνω από την εστία.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, αλλά η άμυνα του Εθνικού άντεξε και με έξυπνη διαχείριση από το σύνολο των παικτών κατάφερε να κρατήσει το τρίποντο.

Εθνικός Μουζάκης, Νταούλιας, Ζωγραφάκης, Νικολόπουλος, Παντελίδης, Ντάφλας, Φερναντίνιο (90΄΄΄ Χαρίτος), Μπέλερης, Σάμιος (90΄ Αποστόλου), Σουμπίνιο(75′ Κώστας), Λύγκος (75΄΄   Ζαχαράκης).

Αστέρας Βάρης Σταματόπουλος, Κοφσανίδης, Μανδύλης, Σπίντζος, Μαραγκουδάκης, Μάγγος, Γκέκας, Κατσικογιάννης, Καλλιμάνης, Γκούμας, Παρασκευόπουλος.