Ο Λάμπρος Πολίτης (διακρίνεται αριστερά στην φωτο) με σουτ γράφει το 3-0

Εθνικός - ΑΠΟ Κερατσίνι 3-0

Εύκολη επικράτηση και επιστροφή στις νίκες για τον Εθνικό με σκορ 3-0 απέναντι στο Κερατσίνι, στο πρώτο παιχνίδι του Νίκου Γκουλή σε αγώνα πρωταθλήματος στον πάγκο της ομάδας.

Οι παίκτες του Εθνικού με σοβαρότητα και επιμονή, έβγαλαν εγωισμό από το πρώτο λεπτό και έδειξαν από την αρχή ποιος θα ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης. Με απόλυτη κατοχή της μπάλας και χωρίς να κινδυνεύσει σε καμία περίπτωση η εστία του Βουτσινά, οι «κυανόλευκοι» επέβαλλαν ρυθμό, σκόραραν τρεις φορές έχοντας αντίστοιχες προσπάθειες στα δοκάρια και έδωσαν το έναυσμα για πανηγυρισμούς στην εξέδρα.

Απομένουν ακόμα τέσσερις αγώνες-τελικοί, όπου ο Εθνικός με σοβαρότητα και με εμφανίσεις σαν τη σημερινή θα φτάσει στον στόχο του.

Οι φάσεις:

Α' μέρος

4' Συνδυασμός των κεντρικών αμυντικών μέσα στην περιοχής του Κερατσινίου. Τακουνάκι ο Κορνέζος, πλασέ ο Χριστοφιλέας η μπάλα στα χέρια του αντίπαλου τερματοφύλακα.

7' Τρίτο κόρνερ από τα δεξιά που κερδίζει ο Τσίλι, η μπάλα θα φτάσει στο όριο της περιοχής, όπου ο Αλεξίου θα κάνε το σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ.

9' ΓΚΟΟΟΟΟΛ Σκεντεράι προωθηθείτε από τα αριστερά, βγάζει τη σέντρα της οποίας αποδέκτης είναι ο Blanco και με ακόμη μια κεφαλιά (μετά το ματς με το Μοσχάτο) θα ανοίξει το σκορ για τον Εθνικό.

28' Ατομική προσπάθεια του Αλεξίου, κάνει «πονηρό» μυτάκι μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα σταματήσει στο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Blanco δεν θα μπορέσει να την προωθήσει στα δίκτυα για το 2-0.

33' Φάουλ κερδίζει ο Τσίλι 10 μέτρα έξω από την περιοχή... στην εξέλιξη της φάσης κάνει τη «λόμπα» προς τον Blanco, το τσίμπημα του οποίοι θα σταματήσει στο δοκάρι του Παπαδόπουλου.

43' Μάναλης το σουτ από τα δεξιά, δεν θα ανησυχήσει ο πορτιέρο του Κερατσινίου.

44' Στο 7ο κόρνερ του Εθνικού για το πρώτο μέρος, ο «Τσίλι» εκτελεί από τα αριστερά, ο Μάναλης ανενόχλητος από την μικρή περιοχή κάνει το 2-0 με κεφαλιά και κλειδώνει ουσιαστικά το παιχνίδι.

Β' μέρος

59' Ξεχύνεται ο Blanco σε αντεπίθεση από αριστερά, ο Παπαδόπουλος θα καταλάβει την προσπάθεια του Martin κι ενστικτωδώς θα σηκώσει το αριστερό του χέρι αποτρέποντας το τρίτο γκολ κατά της ομάδα του.

62' Ο Romano όμορφο πλασέ προς το «παράθυρο» της αντίπαλης εστίας, Παπαδόπουλος θα εκτιναχθεί εντυπωσιακά ώστε να αποτρέψει το γκολ.

63' Ακόμη ένα κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα στον Αλεξίου, αυτός θα αστοχήσει από κοντά.

1η αλλαγή: Ο Πολίτης θα πάρει τη θέση του Romano στο 65'.

2η αλλαγή: Ο Μάναλης στο 66' θα παραχωρήσει τη θέση του στον Παυλάκη.

73' Τρίτο δοκάρι για τον Εθνικό σε «βολ πλανέ» του Martin Blanco μέσα από την μικρή περιοχή (δεύτερο προσωπικό).

3η αλλαγή: Στο 79' περνάει στον αγωνιστικό χώρο ο Λεωνιδόπουλος αντί του Αλεξίου.

4η αλλαγή: Τελευταία κίνηση του Νίκου Γκουλή, στο 83' στέλνει τον Σμίλτο στην θέση του Κωνσταντίνου.

83' Δυνατό σουτ του Τσιλιγκίρη εκτός περιοχής, δεν καταφέρνει να παραβιάσει για τρίτη φορά την εστία του Κερατσινίου, ωστόσο κερδίζει το χειροκρότημα.

84' Δεν θα προλάβει ο Blanco την έξοδο του Παπαδόπουλου, ο οποίος θα μαζέψει την μπάλα προ του Αργεντινού.

91' Το κερασάκι στην Τούρτα έβαλε ο «Πολιτάνο», ο οποίος με πανέμορφο πλασέ από το ημικύκλιο της περιοχής, στέλνει την μπάλα να αναπαυθεί στην αριστερή γωνία της εστίας του Κερατσινίου για το 3-0. Η τελική πάσα προήλθε από τακουνάκι του Blanco.

Εθνικός (Νίκος Γκουλής): Βουτσινάς, Σκεντεράι, Μηλιώτης, Κορνέζος, Χριστοφιλέας, Αλεξίου, Τσιλιγκίρης, Κωνσταντίνου, Blanco, Romano, Μάναλης.

Αναπληρωματικοί: Σταματακος, Λεωνιδόπουλος, Πολίτης, Κολιοφούκας, Παυλάκης, Σμίλτος και Πεχλιβανίδης.