Εθνικός - ΑΠΟ Κερατσίνι 3-0

Η σημερινή μέρα είναι δύσκολη για την ομάδα μας καθώς θρηνεί για την απώλεια του Γιάννη Μαντζουράνη, του πιο αγνού και του πιο σπουδαίου φίλαθλου της χώρας μας.Αυτό σήμαινε ότι η νίκη στο παιχνίδι με το Κερατσίνι για τη δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος ήταν αυτοσκοπός προκειμένου να τιμηθεί με τον καλύτερο τρόπο η μνήμη του Εθνικάρα μας!

Έτσι λοιπόν οι παίκτες μας έκαναν το καθήκον τους πραγματοποιώντας μία πειστική εμφάνιση επικρατώντας με 3-0 απέναντι σε έναν αντίπαλο ο οποίος κυριολεκτικά πνίγηκε από το παιχνίδι κυριαρχίας της ομάδας μας.Από τα πρώτα κιόλας λεπτά ο Εθνικός έδειξε ότι ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης καθώς πίεσε σε όλους τους χώρους στο Κερατσίνι και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα ήδη από το πρώτο ημίχρονο.Μόλις στο 8' ο Νίκος Μπέλερης βρέθηκε κοντά στο 1-0 όμως είχε δοκάρι, ενώ οι προσπάθειες των Σάμιου και Λύγκου δεν βρήκαν στόχο. Στο 38' ο Θωμάς Ντάφλας τροφοδότησε τον αρχηγό μας, Νίκο Στάμο, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ από αριστερά έκανε το 1-0. Στην επανάληψη ο ρυθμός της ομάδας μας, με τον Εθνικό να προειδοποιεί αφού ο Διάκος στο 65' με σουτ-κεραυνό έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χάρης Σάμιος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0, για να έρθει ο Γιώργος Διάκος στο τελευταίο λεπτό με μια άψογη εκτέλεση φάουλ και να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

Θα ήταν περιττό να αναφέρουμε ότι η νίκη είναι αφιερωμένη στον Γιάννη Μαντζουράνη...

ΓΙΑΝΝΑΡΕ ΚΑΘΕ ΝΙΚΗ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ.

Εθνικός (Θεόφιλος Καλύβας) Μπαντίκος, Πάππος, Παπαγεωργίου, Νικολόπουλος, Αποστόλου (84' Πανάκης), Ντάφλας, Μπέλερης, Διάκος, Στάμος (61' Κώστας), Λύγκος, Σάμιος (79' Ντακουνάκης).

Κερατσίνι (Τάκης Χριστόπουλος) Σταματόπουλος, Βαττής (76' Κοντογιαννάτος), Παϊκόπουλος, Αγγελάκης, Καλτσάς, Σαούλιας (46' Πανίδης), Καλτσάς (46' Μαρούδης), Μενδρινός, Μπάτσι, Τζανιδάκης, Μιχαλάς (58' Σκόνδρας), Κωνσταντινίδης (76' Λούβης).