Εθνικός - ΑΠΟ Κερατσίνι 2-0

Με δυο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι ο Εθνικός 2-0 τον ΑΠΟ Κερατσινίου και πρεμιέρα με το δεξί στον 5ο όμιλο της Γ' Εθνικής.

Νικηφόρα η πρεμιέρα για τον Όμιλο, αφού επιβλήθηκε με τα εύστοχα πέναλτι των Σάμιου και Μίλιτς 2-0 του Κερατσινίου στο γήπεδο του Περάματος.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ντάφλας έβγαλε στην πλάτη της άμυνας των αντιπάλων τον Σάμιο που ανατράπηκε από τον Καπούταγλη (σε μια φάση που ο διαιτητής ίσως ο διαιτητής μπορούσε να αποβάλλει τον αντίπαλο πορτιέρε αλλά είναι θέμα ερμηνείας του κανονισμού).

Ο περσινός πρώτος σκόρερ της ομάδας, Χάρης Σάμιος ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 6 και άνοιξε το σκορ.

Ο Εθνικός ήταν κυρίαρχος τα πρώτα 25 λεπτά με πολύ κάλές στιγμές για να δειυρύυνει το προβάδισμα με κοντινό πλασέ του Μίλιτς από γύρισμα του Ντάφλα και κεφάλια του Ζωγραφάκη από σέντρα του Διάκου αλλά το 1-0 δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να έχουν μια καλή στιγμή με σουτ του Νταγκουνάκη.

Περίπου πέντε λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο ρέφερι Καπίιρης, υπέδειξε την εσχάτη τον ποινών σε χέρι του Ματόντο. Ο Χάρης Σάμιος παραχώρησε την εκτέλεση πέναλτυ στον Αλεξαντερ Μίλιτς που άνοιξε λογαριασμό για να γράψει το τελικό 2-0.

Ο Εθνικός είχε ένα γκολ που δεν μέτρησε με τον Σάμιο να σκοράρει με πλασέ αλλά ο δεύτερος βοηθός σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ σε μια φάση που μάλλον έχει φύγει από κανονική θέση.

Σημαντική ευκαιρία για να γράψει το 3-0 είχε και ο Νταλακούρας που δεν κατάφερε να πλασάρει εύστοχα μετά από κλέψιμο και ωραία σέντρα του Δώδα.

Εθνικός Koύμπουλας, Παπαγγελής, Ζωγραφάκης (75' Πλουμάτος), Νικολόπουλος, Βασιλείου, Παπαγεωργίου (85' Δώδας), Διάκος (85' Θεοδώρου), Σταύρου (65' Νταλακούρας), Μίλιτς, Ντάφλας, Σάμιος

Κερατσίνι: Καπούταγλης, Κοντογιαννάτος, Ντακουνάκης, Δούμουρας, Ματόντο, Ντούνιας, Κόφι (46' Σαουλιάς), Χαρίτος, Καλαμβόκης, Μουκίδης (70' Λουβής), Μαχμουτάι (60' Μενδρινός).