Εθνικός - ΑΟ Πυλίου 4-2

Τεσσάρα με χορταστικό ποδόσφαιρο για τον Εθνικό

Mε δύο γκολ του Χάρη Σάμιου και από ένα των Νικολόπουλου και Μπέλερη, ο Εθνικός επέστρεψε στις νίκες με 4-2 τον ΑΟ Πυλίου Κω στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων, μειώνοντας την διαφορά από την κορυφή στους τέσσερις πόντους.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Σουμπίνιο στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα της ομάδας μας μετά από 11.5 χρόνια, δεν χρειάστηκε πάνω επτά λεπτά για να βγάλει την πρώτη ασίστ, ενώ με την γενικότερη παρουσία του, έδωσε ώθηση στην ομάδα. Ντεμπούτο και για τους Βασίλη Ζαχαράκη και Βαγγέλη Παπαγγελή.

Το σκορ άνοιξε με κεφαλιά από έξοχη εκτέλεση κόρνερ του Σουμπίνιο, ο Ορέστης Νικολόπουλος στο 7ο λεπτό. Όχι περισσότερα από τρία λεπτά μετά ο Χάρης Σάμιος πίεσε τον Μπριλάκη, του απέσπασε την μπάλα και με έξοχο αριστερό πλασέ έκανε το 2-0 για να διαμορφώσει έτσι το σκορ του πρώτου μέρους, με τον Τοπουζλή να σταματά σε τετ-α-τετ και τον Ηλιόπουλο, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι.

Στην επανάληψη ο Γεωργιάδης με εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 2-1 στο 57', αλλά στο 62' ο Μπέλερης που είχε εξαιρετική παρουσία στο ματς, με κεφαλιά από σέντρα του Κώστα, έδωσε πάλι διαφορά ασφαλείας δύο τερμάτων στον Εθνικό στο 63'.

Ο Μεντής θα κερδίσει το πέναλτι από τον Παπαγγελή το οποίο αξιοποίησε ο Φονσέκα για το 3-2. Ο Χάρης Σάμιος με το δεύτερο προσωπικό γκολ και έξοχο κατέβασμα μετά από όμορφη πάσα του Θωμά Ντάφλα, με αριστερό σουτ τελείωσε το ματς για το 4-2.

Ο «μπόμπερ» του Εθνικού αφιέρωσε τα τέρματα που σημείωσε, στη μνήμη του αδικοχαμένου φίλου του Άρη, Άλκη Καμπανού.

Εθνικός (Δημητρίου): Μουζάκης, Νταούλιας, Ζωγραφάκης, Νικολόπουλος (72′ λ.τ Παπαγγελής), Παντελίδης, Ντάφλας, Φερναντίνιο (88′ Δώδας), Μπέλερης, Σάμιος (88′ Αποστόλου), Σουμπίνιο (60′ Κώστας), Ηλιόπουλος (60′ Ζαχαράκης)

Α.Ο Πυλίου (Χρυσόπουλος): Τοπουζλής, Χατζηβασίλης, Συντιχάκης (63′ Εμπουμπά), Μπριλάκης, Δεληζάνος, Χατζησουλεϊμάν (70′ Πλατέλλας), Μαργαρίτης, Γεωργιάδης (90′ Πάχος), Δρόσος, Φονσέκα, Μεντής (90′ Λαδικός).