Εθνικός-ΑΟ Παλαιόχωρας 3-0

Νίκη με 3-0 απέναντι στον Α.Ο. Παλαιόχωρας και πλώρη για την «μητέρα των μαχών» στην Ιεράπετρα την τελευταία αγωνιστική, εκεί που θα κριθούν οι κόποι μιας ολόκληρης χρονιάς.

Ο Εθνικός επιβλήθηκε άνετα της υποβιβασμένης Παλαιόχωρας που έπαιξε δυνατά μη έχοντας κάτι να χάσει.

Οι «κυανόλευκοι» δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και το σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγάλες διαστάσεις αν οι παίκτες του Νίκου Γκουλή ήταν πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια.

Οι φάσεις:

Α' μέρος

11' Ωραίο πλασέ του Τσιλιγκίρη σε ατομική του προσπάθεια από τα αριστερά, λίγα εκατοστά άουτ η μπάλα.

17' Ακόμη μια ατομική προσπάθεια του «Τσίλι», ο οποίος άδειασε 2 αμυντικούς στην παράλληλη με το τέρμα κούρσα του, ωστόσο η τελική προσπάθεια κόντραρε σε αμυντικούς.

18' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ 1-0 με κοντινή κεφαλιά του MartinBlanco, ο οποίος με δυνατό πήδημα επωφελήθηκε της σέντρας του Μάναλη.

32' Πολίτης το κόρνερ, ο Μάναλης την κεφαλιά, στα χέρια του Βορύλα η μπάλα.

38' Ο Μάναλης θα δώσει στον Blanco, o Αργεντινός πιάνει συρτό σουτ με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

43' Τσιλιγκίρης τη σέντρα από τα δεξιά, ο Blanco θα βάλει το κεφάλι, ωστόσο η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό και θα καταλήξει κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Β' Μέρος

52' Ο Blanco θα πιέσει και θα κλέψει την μπάλα από τους αμυντικούς, θα δώσει την μπάλα στον Πολίτη, ο οποίος θα επιτεθεί κατά μέτωπο. Το δυνατό σουτ που έπιασε πέρασε λίγο άουτ απ΄ το αριστερό δοκάρι της Παλαιόχωρας.

1η αλλαγή: Παυλάκης στη θέση του Πολίτη στο 54'.

55΄Εξαιρετική ασίστ Τσιλιγκίρη στο Παυλάκη, αυτό από πλάγια θέση θα πλασάρει με την μπάλα να μην βρίσκει στόχο.

58' Τσιλιγκίρης εκτελεί απευθείας φάουλ που κέρδισε ο Παυλάκης έξω αριστερά από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να περνάει πάνω από τη συμβολή των δοκών.

66' Ξανά ο «Τσίλι» απευθείας φάουλ από παρόμοια θέση με την προηγούμενη, αυτή την φορά ο πορτιέρο της Παλαιόχωρας θα απομακρύνει την μπάλα.

68' ΓΚΟΟΟΟΛ Τσιλιγκίρης τρομερό σουτ από τα 35 μέτρα, η μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Βορύλα.

70' ΓΚΟΟΟΟΛ Ο Γιώργος Μάναλης στην επόμενη φάση θα σπρώξει την μπάλα από την μικρή περιοχή στα δίχτυα της Παλαιόχωρας για το 3-0.

73' Κεφαλιά του Μάναλη από κοντά, η μπάλα θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι των αντιπάλων.

2η αλλαγή: Σμίλτος αντί του Κωνσταντίνου στο 78'.

81' Ο Παυλάκης θα δώσει στον Μάναλη, χλιαρό πλασέ του τελευταίου, θα μπλοκάρει ο αντίπαλος Κίπερ.

3η αλλαγή: Ο Ρομάνο περνάει στη θέση του Τσιλιγκίρη στο 82'.

4η αλλαγή: Κλείνει στο 83' ο Εθνικός τις αλλαγές του, με τον Βλάχο να αντικαθιστά τον Σκεντεράι.

89' Μάναλης στον Παυλάκη, ο Μάκης το σουτ με την μπάλα να σπάει σε σώματα αμυνομένων για κόρνερ.

91' Ρομάνο στον Blanco, αυτός από ευνοϊκή θέση θα πλασάρει με τον Βορύλα να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

91' Εκτελείται το κόρνερ, κεφαλιά ο Μάναλης, ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι.

93' Λήξη αναμέτρησης στο «Γρ. Λαμπράκης» με τον κόσμο να χειροκροτά τους ποδοσφαιριστές και να ζητά το διπλό στον τελικό της Ιεράπετρας.

Τέλος, δεν δόθηκε πέναλτι σε προφανή παράβαση αμυντικού, κατά την οποία η μπάλα σταμάτησε στο απλωμένο του χέρι εντός περιοχής ύστερα από προσπάθεια του Μάναλη.

Ο Νίκος Γκουλής παρέταξε τους κυανόλευκους ως εξής: Κολιοφούκας, Σκεντεράι (83' Βλάχος), Μηλιώτης, Κορνέζος, Χριστοφιλέας, Λεωνιδόπουλος, Πολίτης (54' Παυλάκης), Κωνσταντίνου(78' Σμίλτος), Blanco, Τσιλιγκίρης(82' Romanο), Μάναλης.

Στον πάγκο παρέμειναν οι: Κατίδης, Βουτσινάς και Buter.