Εθνικός-ΑΟ Γιούχτας 3-1

Άνετη νίκη και επάνοδο στις επιτυχίες για τον Εθνικό απέναντι στον Γιούχτα, σε ένα παιχνίδι που η διαφορά κλάσης ήταν εμφανής και -ευτυχώς- αυτή τη φορά αποτυπώθηκε και στο τελικό σκορ.

Ο λόγος για τον προηγούμενο εντός έδρας αγώνα κόντρα στον Ατσαλένιο, όπου το σφυροκόπημα με 26 τελικές φάσεις δεν στέφθηκε από επιτυχία κάποιου γκολ. Και σε συνδυασμό με την αναπάντεχη ήττα στον εκτός έδρας αγώνα που ακολούθησε, έριξε προσωρινά για λίγο την ψυχολογία στις τάξεις του Εθνικού.

Κάτι που δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Εθνικός έδειξε ποιος είναι και γιατί έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στην κατηγορία.

Το γκολ του Παυλάκη λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου έλυσε την κακοδαιμονία των τελευταίων αγωνιστικών, δίνοντας φτερά και την απαραίτητα ώθηση στους παίκτες του Εθνικού.

Το σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις αν οι διψασμένοι για διάκριση και επιτυχία παίκτες του Εθνικού ήταν πιο προσεκτικοί και πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια.

Υπερβολικός ο διαιτητής κιτρίνισε 4 παίκτες του Εθνικού χωρίς να δείξει τον ίδιο «ζήλο» και προς τους φιλοξενούμενους.

Στην τριτη μέχρι στιγμής διαφορετική «έδρα» για φετος, ο Εθνικός πήρε το τρίποντο της νίκης ενώ ακολουθούν άλλες δυο αναμετρήσεις στο γήπεδο του Κερατσινίου. Της ερχόμενης Κυριακής που λογίζεται εκτός έδρας με τον ΑΠΟ Κερατσινίου, ενώ το μεθεπόμενο με τη Νεάπολη θεωρείται εντός έδρας!

Συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια, συνεχίζουμε...

Ο Αγώνας

Α' Μέρος:

3' Παυλάκης ορεξάτος, σουτ από μακριά μαζεύει ο Κόλλιας

5' «Τσίλι» τη σέντρα από τα δεξιά, απειλεί με το καφάλι ο Παυλάκης ... στα χέρια του αντίπαλου Κίπερ η μπάλα.

10' Αλλεπάλληλες κλοτσιές στο χώρο του Κέντρου, ο Δραγάτης αφήνει το σκληρό παιχνίδι των αμυντικών του Γιούχτα ατιμώρητο.

16' «Χλιαρό» σουτ του Σκεντεράι, λίγο έξω.

20' Αλεξίου σουτ από μακριά το οποίο εν τέλει δεν απείλησε πραγματικά.

24' Γέμισμα του Μηλιώτη στην περιοχή , η μπάλα κατευθείαν στο κεφάλι του Ρομάνο. Δεν θα απειληθεί ο Κόλλιας.

25' Παυλάκης τη σέντρα , ο Κορνέζος από κοντά δεν θα βρει στόχο με το κεφάλι.

26' Βλάχος τη σέντρα από τα δεξιά, ο Blanco εντυπωσιακά θα πιάσει το ανάποδο ψαλίδι, ωστόσο δεν θα απειληθεί η εστία του Γιούχτα.

27' Ο Ρομάνο θα αδειάσει όλη την άμυνα του Γιούχτα με «μαγική» ενέργεια, ο Τσιλιγκίρης θα πάρει την τελική προσπάθεια, αφού του στρώθηκε όμορφα η μπάλα, ωστόσο αυτή πέρασε ελάχιστα εκατοστά από το αριστερό δοκάρι του αντίπαλου «πορτιέρο».

30΄ Κίτρινη ο Σκεντεράι σε αντικανονικό του κόψιμο.

41' Επικίνδυνο φάουλ για τον Εθνικό. Ο Ρομάνο αναλαμβάνει την εκτέλεση. Η μπάλα βρει στο τείχος, ωστόσο η συνέχεια της φάσης θα φέρει τον Παυλάκη φάτσα με το 1-0, αφού η αυτή χτύπησε πάνω στον διαιτητή και στη συνέχει στρώθηκε στον Παυλάκη... Ουσιαστικά ως μη γεννώμενη η φάση, αφού η ο επόπτης υπέδειξε τον παίκτη σε θέση οφσάιντ.

44' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ: Γέμισμα του Βλάχου, η μπάλα θα φτάσει στον Μάκη Παυλάκη εκτός περιοχής, αυτός μετά την προσποίηση θα πιάσει το σουτ προς την εστία, η μπάλα θα βρει σε πόδι αμυνομένου με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Β' Μέρος:

1η Αλλαγή: 46' Κωνσταντίνου θα πάρει τη θέση του Ρομάνο.

48' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ. Πρώτη απειλή και γκολ με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Από εκεί που έμεινε συνέχισε ο Τσιλιγκίρης, ο οποίος χόρεψε την αντίπαλη άμυνα στην κατά μέτωπο επίθεσή του. Ο Κόλλιας θα αποκρούσει το σουτ του, ωστόσο σαν τρέιλερ ο Παυλάκης θα έρθει από πίσω να κάνει το 2-0.

50' Κίτρινη Τσίλι. Εύκολα βγήκε η κάρτα από το τσεπάκι του Δραγάτη...

53' Κίτρινη και στον Blanco....

54' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ Πολύ ωραία εναλλαγή της μπάλας μεταξύ Σκεντεράι - Τσιλιγκίριη οι οποίοι χόρεψαν Tango στο χορτάρι... ο τελευταίος θα δει τον Αργεντινό Blanco, ο οποίος θα πάρει την μπάλα και μετουσιώσει το «χορό» τους σε γκολ... 3-0..

Τρομερή ανάπτυξη από τον Εθνικό, που μετά το ξεμπλοκάρισμα του 1-0, αποδίδει πολύ όμορφο ποδόσφαιρο.

2η Αλλαγή: 65' Εξω ο Σκέντε, στη θέση του ο Κατίδης.

74' Ωραία κάθετη μπαλιά του «Τσίλι» στον Blanco. Ο τελευταίος θα πλασάρει με τον Κόλλια να αποσοβεί το 4-0...

79' 4-0 οι κάρτες.... Κι ο Βουτσινάς θα την αντικρίσει από τον Δραγάτη...

3η Αλλαγή: Παυλάκης εκτός στο 81'. Μπαίνει ο Λεωνιδόπουλος

83' Ο Βλάχος θα προσπαθήσει να προσθέσει το όνομά του στη λίστα των σκόρερ. Μετά από σκάψιμο του Λεωνιδόπουλου το σουτ μέσα από την αντίπαλη περιοχή πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

85' Μικρή διακοπή καθώς έχουμε τετράποδη εισβολή. Ο φυσιοθεραπευτής μας δε θα καταφέρει να την απομακρύνει, με τον Σταθογλου του Γιούχτα να δίνει τη λύση ώστε να συνεχιστεί το ματς.

4η Αλλαγή: 88' εκτός ο Σμίλτος. Στη θέση του ο Πεχλιβανίδης.

90' Ο «Τσίλι» προσπάθησε να βάλει το κερασάκι στην τούρτα, ωστόσο το εξαιρετικό του πλασέ θα διώξει με υπερένταση στην γωνία του ο Κόλλιας, ενώ στην αντεπίθεση... θα μειώσει ο Γιούχτας σε 3-1.

Εθνικός (Λουκάς Καραδήμος): Βουτσινάς, Βλάχος, Μηλιώτης, Κορνέζος, Σμίλτος, Σκεντεράι Αλεξίου, Τσιλιγκίρης,Μπλάνκο ,Ρομάνο,Παυλάκης.

Στον πάγκο κάθισαν οι: Κατίδης, Λεωνιδόπουλος, Κολιοφούκας, Πεχλιβανίδης, Κωνσταντίνου, Μάναλης και Πολίτης.

Γιούχτας (Μηνάς Πίτσος): Κόλλιας, Κασσωτάκης, Ρουμπάκης, Σταθόγλου, Ραπτάκης, Τζανής, Τσάτσος, Κορτσινίδης, Τριανταφύλλου, Πλουσής, Ηλιόπουλος.