Εθνικός - Άνω Μερά 1-0

Σημαντική· νίκη στην προσπάθειά του να αναρριχηθεί στον βαθμολογικό πίνακα πέτυχε ο Εθνικός καθώς λεπιβλήθηκε στο Ελ Πάσο της Άνω Μεράς με 1-0.Η ομάδα μας μπήκε με διάθεση να πιέσει τους φιλοξενούμενους οι οποίοι με την σειρά τους προσπαθούσαν να κρατήσουν μακριά από την περιοχή τους, τούς επιθετικούς μας.
Ο Εθνικός ευτύχησε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου να προηγηθεί στο σκορ, όταν ο Σκεντεράϊ - που είχε περάσει από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου στο αριστερό άκρο τής άμυνας - μετά από προσωπική του ενέργεια να πατήσει περιοχή και να ανατραπεί καθαρά, με το πέναλτυ να μετατρέπει σε γκολ ο Λαζαρίδης.

Οι φάσεις του αγώνα
5΄ωραία ενέργεια του Πετρόπουλου και παράλληλη χαμηλή σέντρα, δεν πρόλαβε ο Γκέτσι να κάνει την προβολή,
προσπαθεί να κόψει την επιθετικότητα του Εθνικού και να αντεπιτεθεί η Άνω Μερά που έχει τις δικές της στιγμές που δεν είχαν όμως καμμιά τύχη στο 7΄ και στο 12΄,
34΄ο Λαζαρίδης εκτελεί το φάουλ, σύγχηση μέσα στην περιοχή των φιλοξενουμένων,ανεκμετάλευτη αυτή η ευκαιρία για την ομάδα μας αφού δεν βρέθηκε κάποιος παίκτης μας να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
38΄σούτ του Γκέτσι,μπλοκάρει ο τερματοφύλακας,
44΄ωραία ενέργεια του Πετρόπουλου μέσα στην περιοχή το γυριστό σούτ του Πετρόπουλου ,η μπάλα κόρνερ,αυτή είναι η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.
Με μια αλλαγή στην σύνθεσή του ο Εθνικός,με τον Δημητρίου να παίρνει την θέση του Ντάγκρα, οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν με την ίδια 11αδα.
47΄ο Σκεντεράϊ μετά απο ωραία προσωπική ενέργςια ανατρέπεται, ο Λαζαρίδης εκτελεί το καταφανέστατο πέναλτυ και 1-0!
49΄μεγάλη τριπλή ευκαιρία για τον Εθνικό,επέλαση και παράλληλη σέντρα του Νταούλια τα διαδοχικά σούτ των επιθετικών μας κοντράρονται απο αμυντικούς!
Λίγες -όπως και στο πρώτο ημίχρονο - οι φάσεις μπροστά απο τις δύο εστίες,
65΄σούτ του Γκέτσι,εξουδετερώνει ο αντίπαλος κήπερ,
73΄ο Λαζαρίδης τροφοδοτεί τον Πετρόπουλο που επιχειρεί το σουτ, η μπάλα...άουτ,
75΄πολύ καλή ευκαιρία για την Άνω Μερά,
91΄ο Λώλος τροφοδοτεί τον Ξαγοράρη,προλαβαίνει με έξοδο και αποσοβεί κάθε κίνδυνο ο τερματοφύλακας.

Εθνικός: Κατσούλης, Νταούλιας, Λώλος, Ευαγγέλου, Μουσταφίδης, Σκεντεράϊ, Γκέτσι (77΄Αυλωνίτης), Διάκος (63΄Ξαγοράρης), Πετρόπουλος, Λαζαρίδης (90΄Τσιντώνης), Ντάγκρας (46΄Δημητρίου).
Αναπληρωματικοί για την ομάδα μας ήταν και οι:Χαλκίδης, Πεχλιβανίδης και Παπαγεωργίου.