Εθνικός-Αλμυρός Γαζίου 0-2

Μετά από μια κακή εμφάνιση ο Εθνικός γνώρισε την ήττα εντός έδρας από τον Αλμυρό Γαζίου με 0-2. Οι "κυανόλευκοι" μακρυά από τον καλό τους εαυτό έδωσαν την δυνατότητα στην ομάδα της Κρήτης να πιστέψει στο διπλό και με δύο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο έφυγαν με τους τρεις βαθμούς από το Μοσχάτο.

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις δύο στο πρώτο ημίχρονο όπου ο τερματοφύλακας του Αλμυρού Χανιωτάκης σε πολλή καλή μέρα κράτησε ανέπαφη την εστία του. Και μια στις αρχές της επανάληψης όταν το σουτ του Μακρυγιάννη σταμάτησε στο δοκάρι.

Η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα άφησε κι άλλο πίσω την ομάδα του Πειραιά, στην διεκδίκηση της ανόδου, που είδε την βαθμολογική διαφορά από τον πρωτοπόρο Πανιώνιο να φτάνει στο -10.              Ο Εθνικός εκτός από τους βαθμούς έχασε και τον Χρήστο Κούμπουλα ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο.Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φίλοι του Εθνικού παρά την πίκρα για την εμφάνιση και την ήττα χειροκρότησαν τους παίκτες στο φινάλε.

Εθνικός (Βαγγέλης Χαντές): Κουμπούλα (15'Γ.Παπαγγελής), Ζωγραφάκης, Κατσογιάννης (46'Κυριαζής), Β.Παπαγγελής (46'Σεκούμπα), Τσατσαρής, Μακρυγιάννης, Μαλάϊ, Ντινιωτάκης, Σκεντεράι, Αντωνίου (46'Χρούστινετς), Γεωργούσης (73'Βαλαβανόπουλος)
Αλμυρός: Χανιώτακης, Γιαλούσης, Παπαδομιχελάκης, Αγαπάκης, Πατινιώτης, Κοντογιάννης, Λεόν (76'Κοιλιάρας), Σουρνάκης (78'Καστελλιανάκης), Τουργαϊδης (63'Ρέγιες), Κέρυ, Χαντί (68'Βουϊδάσκης)