Εθνικός-Άγιος Νικόλαος 1-0

Με υπογραφή Διάκου, 3η σερί νίκη 1-0 τον ΑΟΑΝ ο Εθνικός

O Eθνικός με ένα γκολ του captain Γιώργου Διάκου, επικράτησε 1-0 του Αγίου Νικολάου στο Πέραμα και ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 5ου ομίλου της Γ' Εθνικής με 26 βαθμούς.

Για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν, η ομάδα του Ομίλου σημειώνει τρεις σερί νίκες, με τον σκόρερ να γίνεται ο 12ος διαφορετικός παίκτης που επιτυγχάνει τέρμα για την τρέχουσα σεζόν, στην διοργάνωση του πρωταθλήματος.

Τα παιδιά του Βαγγέλη Χαντέ, σε ένα από τα πιο απαιτητικά ματς της σεζόν, είχαν απόλυτη προσήλωση και άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό όταν ο Παπαγγελής εκτέλεσε γρήγορα πλάγιο από δεξιά, η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή στον Αντωνίου, που έκοψε την μπάλα έξοχα στον Διάκο και αυτός με διαγώνιο δεξί πλασέ, νίκησε τον Γιαγκιόζη για να γράψει το 1-0.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Εθνικός δεν κινδύνευσε, ενώ είχε καλές στιγμές με τον Δρόση και τον Μακρυγιάννη, προς το φινάλε του πρώτου μέρους, να διευρύνει το προβάδισμα.

Ο Εθνικός είχε την δυνατότητα να φτάσει σε δεύτερο γκολ στο 68ο, όμως το σουτ του Δρόση που έβαλε ωραία στην πλάτη τον αντίπαλό του, απέκρουσε με τα πόδια ο Γιαγκιόζης, ενώ στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μελισσόπουλο, να σκοράρουν από γύρισμα του Πλουσή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 70' ο Αντωνίου, είδε την μπάλα να σταματά πρώτα στον Γιαγκιόζη και μετά στο δοκάρι σε σουτ, ενώ στο 89' ο Νοκάι, με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Κούμπουλα.

Εθνικός : Κουμπουλα, Παπαγγελής, Ζωγραφάκης, Παπαγεωργίου, Θεοδώρου, Μαλάι (85΄ Κατσογιάννης), Κώστας (63΄ Σταύρου), Διάκος (46:Νταλακιούρας) , Δρόσης (75΄ Μπερνιδάκης), Μακρυγιάννης, Αντωνίου (75΄ Πλουμάτος).

O πίνακας των σκόρερς του Εθνικου: 2 γκολ: Νταλακούρας, Σταύρου, Δρόσης, Κώστας1 γκολ: Διάκος, Μακρυγιάννης, Αντωνίου, Παπαγεωργίου, Σάμιος, Βασιλείου, Ντάφλας, ΜίλιτςΑυτογκόλ: 1.