Εθνικός - ΑΕ Νεάπολης 3-1

Εύκολο απόγευμα για τον Εθνικό και νίκη με 3-1 απέναντι στην Α.Ε Νεαπόλεως. Οι παίκτες του Εθνικού αντιμετώπισαν με τη δέουσα σοβαρότητα τον αντίπαλο τους, επέβαλλαν τον ρυθμό τους από νωρίς και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 17' με τον Blanco, ο οποίος μετά την επίτευξη του γκολ αποχώρησε λόγω ενόχλησης που ένιωσε στο πόδι.

Το δεύτερο γκολ στις αρχές του Β´ ημιχρόνου από τον Πολίτη έδιωξε το οποίο άγχος ή σκέψη αμφισβήτησης του νικητή. Υπόδειγμα αλτρουισμού από πλευράς παικτών Εθνικού το τρίτο γκολ με σκόρερ τον Buter, ενώ αμέσως μετά οι ακίνδυνοι επιθετικά φιλοξενούμενοι σημείωσαν το γκολ της τιμής.

Ήταν το τρίτο σερί νικηφόρο αποτέλεσμα στο γήπεδο του Κερατσινίου, με τα δυο εξ αυτών να θεωρούνται «εντός έδρας». Παράλληλα, ήταν το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος για την τρέχουσα χρονιά με «γηπεδούχο» τον Εθνικό, αφού ακολουθούν δυο εκτός έδρας αγώνες με Ιωνικό και Παλαιόχωρα για το 2018.

Α' Μέρος:

2' Πρώτη φάση στην αναμέτρηση με τον Πολίτη. Μετά από κόρνερ του Αλεξίου, θα πάρει την μπάλα μέσα αριστερά στην περιοχή του Κασωτάκη και θα σουτάρει... Ωστόσο εν τη γενέσει της τελειώνει η φάση, με υπόδειξη οφσάιντ.

7' Ξανά ο Πολίτης θα γίνει απειλητικός από τα αριστερά, ωστόσο και αυτή η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη καθώς ο επόπτης Ιωάννου ύψωσε για δεύτερη φορά τη σημαία του.

11' Απειλεί πάλι ο Πολίτης με εξαιρετικό πλασέ από τα δεξιά αυτή τη φορά, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών.

17' O Αλεξίου βγάζει κάθετα στον Blanco, ο οποίος θα πλασάρει εύστοχα στα δεξιά της εστίας της Νεάπολης. Αμέσως ο Αργεντινός θα σηκώσει το χέρι του όχι για να πανηγυρίσει, αλλά για να ζητήσει αλλαγή...

1η αλλαγή: Στο 17' ο Μάναλης αντί του Blanco (λ.τ.).

20' Πρώτη επαφή του Μάναλη με την μπάλα και παραλίγο να γράψει το 2-0 για τον Εθνικό, με το κοντινό του πλασέ να είναι άστοχο.

23' Υποδειγματική αντεπίθεση από τα αριστερά, με τον Παυλάκη να βλέπει τον Μάναλη να βγαίνει κατά μέτωπο, ωστόσο στο κοντρόλ του θα βρει στο χέρι του.

29' Ο Μάναλης «τριγυρίζει» το γκολ. Ακόμη μια κάθετη από τον Αλεξίου με το Μάναλη αποδέκτη αυτή τη φορά. Ο Κασωτάκης με υπερένταση θα αποσοβήσει τον κίνδυνο για την ομάδα του.

36' Νέα ευκαιρία του Μάναλη με την κοντινή του κεφαλιά να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι. Η φάση ξεκίνησε πάλι από τα πόδια του Αλεξίου που έβγαλε στον Κατίδη από τα δεξιά, με τον τελευταίο να σερβίρει στο κεφάλι του Μάναλη.

47' Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Σκεντεράι θα πιάσει ωραίο σουτ, με τον Κασωτάκη να διώχνει σε κόρνερ. Σε αυτή την φάση ο Παυλάκης έδειξε υπέρ του δέοντος ομαδικότητα, αφού η μπάλα του ήρθε νωρίτερα σε ευνοϊκό σημείο μέσα στην περιοχή, αλλά προτίμησε να πασάρει στον συμπαίκτη του, αντί να ολοκληρώσει μόνος.

Β' Μέρος:

49' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ!!! Ο Πολίτης σημάδεψε σωστά αυτή τη φορά, σε αντίθεση με το πλασέ του στο πρώτο μέρος, και πέτυχε το γκολ που δικαιούνταν. 2-0 για τον Εθνικό στην πρώτη επιθετική προσπάθεια της για το Β' Μέρος.

58' Όμορφη σέντρα από τα αριστερά του Πολίτη στον Μάναλη, ο οποίος συνεχίζει να είναι άστοχος στην τελική προσπάθεια.

59' Νέα απειλή πάλι από τα δεξιά, με τον Κατίδη να δίνει στον Αλεξίου, ο οποίος άδειασε 2 αντίπαλους, ωστόσο το πλασέ του κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

2η αλλαγή: 58' Εκτός ο Κωνσταντίνου μέσα ο Λεωνιδόπουλος

3η αλλαγή: 64' Ο Buter στη θέση του Παυλάκη 67' Ο «φρέσκος» Buter έχει τα τρεξίματα και θα πάρει μέτρα από τη δεξιά πλευρά της περιοχής των αντιπάλων. Αυτός θα δώσει στον Αλεξίου -που τον είδε να έρχεται σαν «τρέιλερ»- με το πλασέ του να κοντράρει.

4η αλλαγή: 78' Εκτός ο Μηλιώτης στη θέση του ο Βενέτης

79' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ 3-0 για τον Εθνικό. Πρωτοφανής επίδειξη αλτρουισμού από τους Buter, Μάναλη και Λεωνιδόπουλο, οι οποίοι άλλαξαν την μπάλα μεταξύ τους προ κενής εστίας, ρισκάροντας το γκολ, παραχωρώντας ο ένας στον άλλο τον τίτλο του σκόρερ, με τον Αργεντινό τελικά να είναι αυτός που θα στείλει την μπάλα στο πλεκτό.

Στο 82' μειώνει η Νεάπολη με πλασέ του Νοκάι.

87' Σουτ του Μάναλη εντός περιοχής, θα μπλοκάρει ο Κασωτάκης.

ΕΘΝΙΚΟΣ Ο.Φ.Π.Φ (Λουκάς Καραδήμος): Βουτσινάς, Κατίδης, Μηλιώτης, Κορνέζος, Σμίλτος, Σκεντεράι Αλεξίου, Κωνσταντίνου , Blanco, Πολίτης, Παυλάκης.

Αναπληρωματικοί : Romano, Βενέτης, Τσιλιγκίρης, Κολιοφούκας, Λεωνιδόπουλος, Buter και Μάναλης

Α.Ε. ΝΕΑΠΟΛΗΣ (Αντώνης Γιαννακάκης) Κασωτάκης, Κωστάκης, Παπουτσιδάκης, Ανυφαντάκης, Νοκάι, Τσακάνι, Χριστάκης, Βολονάκης, Περάκης, Κοκολάκης, ΠεταυράκηςΟι φάσεις: