Εθνικός - ΑΕ Μοσχάτου 1-0

Εθνικός 4χ4, 1-0 το Μοσχάτο

Με σκόρερ τον Παύλο Μακρυγιάννη, ο Εθνικός πέτυχε την 4η σερί νίκη του 1-0 το Μοσχάτο στο Πέραμα και σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας του 5ου ομίλου της Γ' Εθνικής με 29 βαθμούς. Παρά τα προβλήματα, η ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ, έδωσε συνέχεια στο σερί της και με ένα πολύ καλό πρώτο μέρος, κατάφερε να πάρει ένα ακόμα τρίποντο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, αφού φάνηκε πως ο Εθνικός μπήκε παραγωγικός και ορεξάτος. Ο Μακρυγιάννης είχε σουτ από το ύψος του πέναλτι στο 6', για ν' αποκρούσει ο Τσάκαλος, ενώ στο 12' οι φιλοξενούμενοι στην καλύτερη τους στιγμή στο ματς, μετά από κάθετη του Πασαλίδη, απείλησαν με τον Ψυχογιό, αλλά ο Κούμπουλα απέκρουσε σωτήρια.

Στο 15ο λεπτό, μια εξαιρετικά χτισμένη επίθεση και σέντρα από δεξιά, έφερε τον Σταύρου να κατεβάζει την μπάλα με το κεφάλι και τον Ζωγραφάκη με βολ-πλανέ να στέλνει την μπάλα ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Τσάκαλου. Τ

α διαδοχικά σουτ των Διάκου και Δρόση δεν βρήκαν στόχο, με πολλές κόντρες να ανακόπτουν τις προσπάθειες τους, αλλά στο 25' μετά από έξοχη σέντρα του Χρήστου Αντωνίου, ο Μακρυγιάννης κατέβασε την μπάλα και με «κεραυνό» έκανε το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Διάκος επιχείρησε μακρινό σουτ, με τον Τσάκαλο να εκτινάσσεται και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος ο Όμιλος διαχειρίστηκε σωστά το ματς και με τις αλλαγές του Βαγγέλη Χαντέ, έδωσε μέτρα στον αντίπαλο, αλλά η ομάδα του Μοσχάτου, απείλησε μόνον με ένα σουτ του Ψυχογιού.

Από την άλλη ο Εθνικός είχε ορισμένες ημιτελείς προσπάθειες για να τελειώσει το ματς, αλλά με συμπαγές κέντρο και όλη την αμυντική γραμμή κράτησε το αποτέλεσμα και πλέον βλέπει το παιχνίδι της προσεχούς Τετάρτης, με την πρωτοπόρο Μαρκό.

Εθνικός: Κούμπουλα, Παπαγγελής, Ζωγραφάκης, Κατσόγιαννης, Θεοδώρου, Νταλακούρας, Σταύρου (70' Πλουμάτος) , Δρόσης (70' Μπερνιδάκης) , Διάκος (75' Παπαγεωργίου) , Μακρυγιάννης (85' Σάμιος) Αντωνίου (85' Κώστας)