Εθνικός - Α.Ο Παλαιόχωρας 3-1

Πρώτο δείγμα θετικό για την ομάδα μας, όπου στον πρώτο επίσημο αγώνα της σεζόν (κεκλεισμένων των θυρών) πήρε την πρόκριση για την δεύτερη φαση του Κυπέλλου Ελλάδας ύστερα από πολύ καλή -κατά διαστήματα- εμφάνιση, αφήνοντας θετικές εντυπώσεις και υποσχέσεις για καλό ποδόσφαιρο.

Ο Εθνικός έδειξε ότι θα ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης και παρά τη ζέστη και την κόπωση των ημερών παρουσιάστηκε κεφάτος. Πήρε τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε στο 15', ενώ για τα επόμενα 20 λεπτά ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, πιέζοντας και κλείνοντας τον αντίπαλο χωρίς όμως να σκοράρει. Κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Παλαιόχωρα και ισοφάρισε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο ο Εθνικός είχε και πάλι την κατοχή και το γκολ φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου να έρθει. Κάτι το οποίο έγινε στο 70' αφού στο δεύτερο μισό του β´ ημιχρόνου ο Εθνικός ανέβασε κατακόρυφα απόδοση, πάτησε γκάζι και παρουσίασε όμορφο κι επιθετικό ποδόσφαιρο σκορπώντας χαμόγελα ικανοποίησης.

Το 3-1, αποτέλεσμα άψογης συνεργασίας, επιστέγασε την καθόλα πανάξια επικράτηση της ομαδας μας, η οποία στερήθηκε τις υπηρεσίες επτά ποδοσφαιριστών της λόγω ενός -άνευ λογικής- κανονισμού της ΕΠΟ που δεν τους έδινε δικαίωμα συμμετοχής πριν την 1/9.

Οι φάσεις: 4' Σουτ Κωνσταντινου, θα μπλοκάρει ο κίπερ της Παλαιόχωρας.

6´ Οι Χανιώτες θα απειλήσουν με ψηλοκρεμαστό σουτ από τα 40 μέτρα, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Βουτσινά.

11' Ο Πολίτης δεν πρόλαβε την μπαλιά του Σκεντεράι στο κέντρο της άμυνας προκειμενου να ανοίξει ανενόχλητος το σκορ.

15' Σέντρα στην καρδιά της άμυνας από τον Παυλάκη, ο Blanco δεν θα δυσκολευτεί και με όμορφη κεφάλια θα γράψει το 1-0.

19' Σουτ του Πολίτη θα διώξει ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

37' Φαουλ από καλή θέση για Χανιά, θα διώξει σε κόρνερ ο Βουτσινάς.

38' Στην αμέσως επόμενη φάση, το καλόεκτελεσμένο κόρνερ των Κρητικών θα οδηγήσει στην ισοφάριση αφού η κεφαλιά του επιθετικού της Παλαιόχωρας θα καταλήξει στα δίχτυα για το 1-1. 45' Μεγάλη απόκρουση εξ' επαφης του Βουτσινά.

45'+ Ατομική προσπάθεια του Πολίτη μέσα στην περιοχή, σέντρα δίπλα στην γραμμή του τέρματος, ο Σκεντεράι θα αστοχήσει εξ επαφής.

45+ Κεφαλιά Παυλάκη που βρισκόταν αφύλαχτος μετά από κόρνερ θα καταλήξει αουτ.

51' Κεφαλιά Βενέτη μετά από κόρνερ θα περάσει αουτ. 55' Σουτ του Πολίτη από τα 25μετρα δεν θα βρει στόχο.

67' Αντεπίθεση των Κρητικών, η μπάλα θα περάσει λίγο αουτ.

71' Πανέξυπνη μπαλιά στην καρδιά της περιοχής απο τον Πολίτη, ο Blanco θα βγάλει την καθετη δυνατή και συρτή σέντρα κι ο αμυντικός θα διώξει άτσαλα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομαδας του κάνοντας το 2-1.

82' Αντεπίθεση για την ομάδα μας, μαγική μπαλιά Romano στον Blanco ο οποίος με υποδειγματικο τρόπο θα γράψει το τελικό 3-1.

Εθνικός:Βουτσινάς,Βλάχος,Λεβέντης,Βενέτης,Πεχλιβανίδης,Κωνσταντίνου(85΄Κατίδης),Σκεντεράϊ,Λεωνιδόπουλος(71΄Romano),Blanco,Πολίτης(85΄Μάναλης),Παυλάκης.