Επόμενος αντίπαλος:Ιωνικός

Με τον Ιωνικό κοντράρεται ο Εθνικός στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής. Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή 31/03 στις 16:00 κι είναι ήδη έντονο το ενδιαφέρον των φίλων της ομάδας για τα εισιτήρια του αγώνα.

Το ματς είναι ένας τελικός και πάνω από όλα πρέπει ο καθένας από την σκοπιά του να ενισχύσει τις προσπάθειες του προπονητή, αλλά και των παικτών σε αυτό το ντέρμπι.

Η ομάδα από τη Νίκαια βρίσκεται στην τρίτη θέση του ταμπλό κι έχει 40 βαθμούς (όσους κι ο Εθνικός), με ρεκόρ 11-7-3 και τέρματα 28-10 (μ.ο 1,33-0,47).

Τα 10 γκολ παθητικό είναι η καλύτερη αμυντική επίδοση μεταξύ των 13 ομάδων του 5ου ομίλου. Το σύνολο του Δημήτρη Αρναούτη μακριά από τη Νίκαια σε 10 αναμετρήσεις έχει συγκεντρώσει 19 βαθμούς (5-4-1), με τέρματα 11-6 (μ.ο. 1,1- 0,6).

Πέρσι, στο αντίστοιχο ματς στις 21/01/18, ο Εθνικός επιβλήθηκε με 1-0 ύστερα από γκολ του Κωνσταντίνου με κεφαλιά στο 94' (Ο Δημήτρης παρά το σκληρό χτύπημα που δέχθηκε -και τα ράμματα που του έγιναν- στο προηγούμενο παιχνίδι είναι απολύτως έτοιμος για αυτό το ντέρμπι). Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, η ομάδα μας απέδρασε από τη Νεάπολη με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) σε ένα ματς το οποίο έπαιξε με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από ένα ημίχρονο, μετά την αποβολή του Αλεξίου.

Οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες και στο πλαίσιο του Κυπέλλου Πειραιώς (06/02/19), με τον Εθνικό να πανηγυρίζει την πρόκριση μέσα στη Νίκαια, χάρη στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 ύστερα από γκολ του Τσιλιγκίρη (ασίστ Σταματάκου στο ντεμπούτο του) τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.