Ατρόμητος Π.-Εθνικός 0-1

Ήσυχο απόγευμα και νίκη με 1-0 για τον Εθνικό, που χωρίς να φορτσάρει πήρε τους 3 βαθμούς της νίκης.

Το γρήγορο γκολ του Blanco στο 5' καθησύχασε τους παίκτες του Λουκά Καραδήμου, που χωρίς να πατήσουν γκάζι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους, έχοντας όμως τις ευκαιρίες να «καθαρίσουν» τον αγώνα από νωρίς. Κάτι το οποίο, ευτυχώς, δεν το πλήρωσαν αφού όσο παρέμενε η διαφορά στο μόλις ένα γκολ θα μπορούσε να γίνει η ζημιά.

Ο διαιτητής εκνεύρισε και τις δυο ομάδες με τις αποφάσεις του χωρίς όμως το μεγάλο λάθος.

Οι «γαλανόλευκοι» έχοντας κάνει ήδη το ρεπό τους πάτησαν κορυφή και ηγούνται της κούρσας, θέση που ευελπιστούν να διατηρήσουν μέχρι τέλους.

Οι Φάσεις:

Α' μέρος

Κατοχή μπάλας και πίεση από νωρίς στην αναμέτρηση για τον Εθνικό.

5' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ... Ο Τσιλιγκίρης θα «ζαλίσεις» όλη την άμυνα του Ατρόμητου και θα τρυπώσει στην περιοχή... την κατάλληλη στιγμή θα σερβίρει στον Blanco, οποίος με «αλήτικο» τακουνάκι θα κάνει το 1-0.

6' O Παυλάκης θα βγει τετ-α-τετ με τον αντίπαλο κίπερ, ωστόσο αυτός θα αποσοβήσει το 0-2 για την ομάδα του.

Συνεχόμενη πίεση του Εθνικού με κατοχή μπάλας και πίεση ψηλά.

23' Τσιλιγκίρις θα δώσει στον Blanco, του οποίου η προσπάθεια θα κοπεί σε κόρνερ από τους αμυντικούς του Ατρόμητου.

26' Έγκαιρη επέμβαση του Κολιοφούκα που «μυρίστηκε» τον κίνδυνο που πήγε να δημιουργηθεί σε επαναφορά των παικτών του Ατρόμητου προς την περιοχή.

28' Ο «Τσίλι» θα κλέψει την μπάλα από τους αμυντικούς των αντιπάλων, θα ξανά τρυπώσει στην περιοχή όπου θα σεντράρει παράλληλα με την εστία. Εκεί δεν πρόλαβε ο Παυλάκης να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα για να καθαρίσει το ματς.

31' Ο Τσιλιγκίρης ξανά σε ατομική προσπάθεια σουτάρει με τον αντίπαλο πορτιέρο να μπλοκάρει.

Β' Μέρος

47' Ο Παυλάκης θα βγει μόνος φάτσα στο 2-0, με τον τελευταίο αμυντικό να τον «παρενοχλεί»... Περίεργη φάση στην εξέλιξη, ωστόσο δεν υπήρχε κάτι το μεμπτό με τον διαιτητή να συνεχίζει ορθώς το παιχνίδι.

54' Φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ του αντίπαλου κίπερ, με τις προσπάθειες των «κυανόλευκων» να μην επιφέρουν δεύτερο τέρμα.

55' Ατομική προσπάθεια του «Τσίλι» δίχως αποτέλεσμα.

1η αλλαγή: Ο Κωνσταντίνου στη θέση του Πολίτη 60'

65' Ωραία φάση από τους παίκτες του Εθνικού σε αντεπίθεση. Ο Blanco θα βγάλει στον Μηλιώτη με τον τελευταίο να μην έχει πολλές δυνάμεις για το σουτ που θα καταλήξει στην αγκαλιά του Γαβαλά.

Αγχωμένη η ομάδα στο Β' Μέρος. Δυσκολεύεται να κρατήσει την μπάλα, με τον Ατρόμητο να έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο.

73' Ωραίο άνοιγμα με εξωτερικό φάλτσο στην κίνηση του Blanco προς τον Τσιλιγκίρη, ωραίο σουτ του τελευταίου θα κοντράρει σε κόρνερ.

74' Στην εξέλιξη της φάσης του κόρνερ, ο Αλεξίου θα σουτάρει μονοκόμματα με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

78' Ωραία εναλλαγή «Τσίλι» με «Μηλιώ». Ο τελευταίος θα σεντράρει προς τον Αλεξίου που τελικά δεν συνεννοήθηκε καλά με τον Blanco για το ποιος θα ολοκληρώσει.

2η αλλαγή: 80' Romano στη θέση του Αλεξίου

3η αλλαγή: 83' Αλλαγή φορ με τον Μάναλη να παίρνει τη θέση του Blanco

Ροντέο το ματς στο 87' πάνω κάτω η μπάλα.

Αποφασιστικές επεμβάσεις του Κολιοφούκα σε γεμίσματα των αντιπάλων, δεν θα επιτρέψει τη δημιουργία επικίνδυνων καταστάσεων για την άμυνα της ομάδας.

87' Ο «Σκέντε» με ανεξάντλητες δυνάμεις κατεβαίνει κατά μέτωπο προς την αντίπαλη περιοχή, δίνει στον Romano, σέντρα του Αργεντινού αλλά θα πεταχτεί ο κίπερ του Ατρόμητου παίρνοντας την μπουκιά από το στόμα του Παυλάκη.

92' Μετά από φάση διαρκείας, ο Βλάχος θα πιάσει τρομερό σουτ από τα 35 μέτρα το οποίο θα τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Γαβαλά.

4η αλλαγή: 92' Εκτός ο «Τσίλι» (πολύ ζεστό χειροκρότημα), στον αγωνιστικό χώρο ο Πεχλιβανίδης.

94' Ο Παυλάκης απέναντι από το 2-0, με τον Γαβαλά ενστικτωδώς να αποτρέπει το δεύτερο τέρμα για την ομάδα του Ατρόμητου.

Ο Λουκάς Καραδήμος επέλεξε να ξεκινήσει αυτόν τον αγώνα με τους εξής: Κολιοφούκα, Βλάχο, Μηλιώτη, Χριστοφιλέα, Σμίλτο, Σκεντεράϊ, Αλεξίου, Πολίτη, Blanco, Τσιλιγκίρη, Παυλάκη (C).

Στον πάγκο θα μείνουν οι: Romano, Κατίδης, Μάναλης, Βουτσινάς, Κωνσταντίνου, Buter, Πεχλιβανίδης