Άρης Πετρούπολης -Εθνικός 1-2

Με τους τρείς βαθμούς της νίκης, αλλά και την διατήρηση του αήττητου επιστρέφει από την Πετρούπολη ο Εθνικός αφού ξεπέρασε και το εμπόδιο του Άρη νικώντας τον με 1-2.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν νωρίς το σκορ με την συμπλήρωση δύο λεπτών αγώνα βρέθηκαν σε θέση οδηγού όταν μετά από κόρνερ η κεφαλιά κατέληξε στα δίχτυα του Κούμπουλα.
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρούν διαδρόμους στα αντίπαλα καρέ χωρίς όμως να καταφέρνουν να αλλάξουν κάτι στο υπόλοιπο του πρώτου μισού.

Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος της συνάντησης στο γήπεδο της Αλκυών, ώσπου φτάσαμε στο 68΄με τον Παπαγελλή να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να μην διστάζει να υποδείξει το πέναλτυ.

Την εκτέλεση της ποινής ανέλαβε ο Γεωργούσης που νίκησε τον Σικαλιά ισοφαρίζοντας σε 1-1, ενώ λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 74΄ο Εθνικός διπλασίασε τα τέρματά του όταν ο Ζωγραφάκης πήρε το ριμπάουντ και με δυνατό ευθύβολο σουτ από 30 περίπου μέτρα έστειλε την μπάλα πρώτα στο δεξί κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα για να γραφτεί με αυτόν τον τρόπο μέσα σε αποθέωση το τελικό 1-2.

Εθνικός (Βαγγέλης Χαντές) : Κούμπουλα, Παπαγελλής, Ζωγραφάκης, Θεοδώρου, Κατσόγιαννος, Μαλάϊ,Ντινιωτάκης (60΄Κυριαζής), Πολύζος, Βαλαβανόπουλος (60΄Σεκούμπα), Μακρυγιάννης (60΄Γεωργούσης), Αντωνίου (75΄Πλουμάτος)