Απόλλων-Εθνικός 0-1

Πέρασε νικηφόρα και από τη Ριζούπολη (0-1) τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Αήττητος και νικητής ο Εθνικός πέρασε με το διπλό και από τη Ριζούπολη, κερδίζοντας τον Απόλλωνα με 1-0 και αποχαιρετά με τον καλύτερο τρόπο το 2023.

Σε έναν αγώνα που ήταν μονόδρομος οι "κυανόλευκοι" έδειξαν χαρακτήρα απέναντι σε έναν ψυχωμένο αντίπαλο και πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη μέσα σε τρεις μέρες. Χρυσός σκόρερ για ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι ήταν ο Σπύρος Γεωργούσης που εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον Ντρόζντ στο 62' της αναμέτρησης.Γκολ που πανηγύρισε έξαλλα με τους φίλους της ομάδας οι οποίοι βρέθηκαν στο πέταλο του γηπέδου της Ριζούπολης και ενίσχυσαν τους ποδοσφαιριστές.

Ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ νωρίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 37' της αναμέτρησης ο πολύ δραστήριος Μακρυγιάννης έβγαλε εξαιρετική μπαλιά, όμως το σουτ που επιχείρησε ο στράικερ του Εθνικού έφυγε ξυστά άουτ από το αριστερό δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Η Πειραϊκή ομάδα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Διατήρησε τον έλεγχο από την αρχή και μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο ανέβασε ρυθμό στην αρχή της επανάληψης. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Κούμπουλα.

Έτσι ο Εθνικός ολοκλήρωσε τη δουλειά που ξεκίνησε την Κυριακή με τη νίκη επί του Χαϊδαρίου πετυχαίνοντας το 2 στα 2 πριν τη διακοπή. Διατηρώντας συνάμα το αήττητο στον πρώτο γύρο και έχοντας συνολικά μια πολύ σοβαρή εικόνα.

Σε έναν μαραθώνιο που έχει πολύ δρόμο και απαιτεί την ίδια σοβαρότητα μέχρι το τέλος του. Ο Εθνικός μέσα στο 2023 χτίζει μια ομάδα που κερδίζει και πάλι με τις εμφανίσεις της τον κόσμο της ομάδας και αυτό είναι το σημαντικότερο. Και με αυτό το πνεύμα καλούνται να συνεχίσουν άπαντες στο "κυανόλευκο" στρατόπεδο μετά τη διακοπή των Χριστουγέννων.

Εθνικός (Βαγγέλης Χαντές) : Κούμπουλα, Παπαγγελής, Ζωγραφάκης, Χρούστινετς, Κατσόγιαννος, Μαλάϊ, Ντινιωτάκης, (88΄Βαλαβανόπουλος)Πολύζος, Γεωργούσης (74΄Κυριαζής), Μακρυγιάννης (88΄Θεοδώρου), Αντωνίου (75΄Πλουμάτος).