ΑΟ Παλαιόχωρας-Εθνικός 1-3

Σε ένα παιχνίδι το οποίο διεξήχθη σε ένα κάκιστο αγωνιστικό χώρο, ο Εθνικός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1.

Η αναμέτρηση είχε ως κυρίαρχο χαρακτηριστικό το πάθος και τη δύναμη, καθώς η μπάλα δεν ήταν δυνατόν να «κυλήσει» στο ελάχιστο χορτάρι -μεταξύ μπόλικης λάσπης- στο γήπεδο της Κανδάνου. Το γκολ του Πολίτη στο 6' λεπτό έδωσε την αίσθηση πως το απόγευμα θα είναι εύκολο, ωστόσο, το αξιόμαχο σύνολο του Αστέριου Θέμελη έδειξε περίσσιο πάθος στο να πάρει το θετικό αποτέλεσμα σε αυτό το παιχνίδι.

Δίχως πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, η ομάδα της Παλαιόχωρας κατάφερε και ισοφάρισε σε 1-1 στο 31' μετά από στημένη φάση και κεφαλιά εντός της περιοχής. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίοι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια. Εκεί, διαπιστώθηκε πως εκτός από τον Βλάχο -ο οποίος εγκατέλειψε λόγω τραυματισμού στο 21'- πως και ο Σμίλτος δεν θα μπορέσει να «υπηρετήσει» την ομάδα στο Β' μέρος.

Στο 54' οι αντίπαλοι αναγκάστηκαν να συνεχίσουν με 10 παίκτες, καθώς τα μαρκαρίσματα τους ήταν σκληρά -κι όχι αντιαθλητικά- με τον διαιτητή να αποβάλει ποδοσφαιριστή τους.

Εκεί ο Εθνικός πήρε πλήρως τον έλεγχο της αναμέτρησης, όπου ωστόσο δύσκολα έβρισκε διέξοδο προς τααντίπαλα καρέ, καθώς μόνο από αέρος μπορούσε να φτάσει εκεί η μπάλα. Κατ' αυτόν τον τρόπο, ο Πεχλιβανίδης πήρε την κεφαλιά στην περιοχή από κόρνερ του Πολίτη, κάνοντας το 2-1 για τους «γαλανόλευκους».

Στα λεπτά που ακολούθησαν ποδόσφαιρο δεν παίχθηκε, καθώς το τερέν μετατράπηκε σε «αλώνι». Κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στις καθυστερήσεις, όπου ο Βουτσινάς απέτρεψε τον... αντίπαλο τερματοφύλακα να μετατραπεί σε ήρωα, αφού με υπερένταση απόκρουσε την κεφαλιά του.

Στις καθυστερήσεις κι αφού δεν υπήρχε οργάνωση στην αντίπαλη άμυνα, ο Buter -ο οποίος είχε μόλις περάσει στο τερέν- εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα της μπάλας του αμυντικού της Παλαιόχωρας, γράφοντας το τελικό 3-1 για τον Εθνικό.

Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το ματς κι η ομάδα του Λουκά Καραδήμου, αφού στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Τσιλιγκίρης. Πλέον το πρωτάθλημα οδηγείται σε διακοπή λόγω εορτών, με την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου να είναι προγραμματισμένη στις 06/01/19, όπου ο Εθνικός θα υποδεχθεί τον Ο.Φ. Ιεράπετρας σε ένα ματς «κλειδί» στην οικονομία του πρωταθλήματος.

Οι υποχρεώσεις για το 2018 κλείνουν το ερχόμενο Σάββατο στο «Ελ Πάσο» με το πρώτο παιχνίδι για τους «8» του Κυπέλλου Πειραιώς κόντρα στον Ιωνικό.

Η ενδεκάδα που επέλεξε ο Λουκάς Καραδήμος για αυτόν τον αγώνα ήταν η εξής: Βουτσινάς (C), Βλάχος (21', Κατίδης λ.τ), Μηλιώτης, Σμίλτος (46, Πεχλιβανίδης λ.τ), Κορνέζος, Σκεντεράι, Κωνσταντίνου, Πολίτης (70', Λεωνιδόπουλος), Τσιλιγκίρης, Παυλάκης(90+4, Buter), Μάναλης.

Στον πάγκο κάθισαν οι: Λεωνιδόπουλος, Κατίδης, Κολιοφούκας, Romano, Πεχλιβανίδης, Collins, Buter

*Η Διοίκηση του Εθνικού Ο.Φ.Π.Φ αισθάνεται την ανάγκη να εκφράσει τις θερμές της ευχαριστίες σε αυτή του Α.Ο. Παλαιόχωρας για την άψογη φιλοξενία στο σημερινό παιχνίδι, κι επιφυλάσσεται να ανταποδώσει στο ματς του δευτέρου γύρου.