Ο Βασίλης Βουτσινάς αποκρούει το τρίτο κατά σειρά πέναλτυ και στέλενι τον Εθνικός στην επόμενη φάση του κυπέλλου

ΑΟ Νέας Αρτάκης-Εθνικός 2-2 (2-3 πεν)

Σε ένα πλούσιο σε φάσεις και γκολ αγώνα -παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες- ο Εθνικός με «ήρωα» της αναμέτρησης τον Βασίλη Βουτσινά ο οποίος απέκρουσε 3 πέναλτυ πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Ο αγώνας άφησε ικανοποιημένους όσους φίλους του ποδοσφαίρου το παρακολούθησαν και βέβαια πολύ περισσότερο τους 50 περίπου ηρωϊκούς οπαδούς που ακολούθησαν την ομάδα στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της νέας αγωνιστικής χρονιάς.

Με τον Βουτσινά να λέει stop απο το πρώτο λεπτό του αγώνα ξεκίνησε η συνάντηση η οποία άρχισε να γίνεται συναρπαστική απο το 7΄του αγώνα όταν απο κόρνερ του Λαμπράκη ο Μουσταφίδης που είχε τρυπώσει στα καρέ των γηπεδούχων με γυριστή κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στον Εθνικό.

Ο ΑΟΝΑ συνέχισε να πιέζει και να έχει 2 καλές στιγμές για να σκοράρει αλλά οι Βουτσινάς και Μουσταφίδης κατά κύριο λόγο δεν τους το επέτρεψαν προτού φτάσουμε στο 32΄,με τον Χατζηστάμου να χάνει μια καλή σχετικά ευκρία λίγο πρίν την λήξη του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός ξαναπήρε το προβάδισμα στο 50΄όταν ο Σκεντεράϊ με μακρινή μπαλία βρήκε τον Τσιάβο που προχώρησε και πλάσαρε τον αντίπαλο τερματοφύλακα σημειώνοντας το 1-2.

Η ομάδα μας είχε δύο ακόμη ευκαρίες με τον Χατζηστάμο να βρίσκει τον Τσιάβο αλλά ο τεκευταίος να μην μπορεί να βρεί σωστά την μπάλα για να ολοκληρώσει σωστά την προσπάθεια και απο εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι άρχισαν να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο
με τον Μουσταφίδη με σωτήρια προβολή να αποσοβεί ένα ακόμη κίνδυνο.

Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε στο με κεφαλιά στο 76΄μετά απο αδράνεια της άμυντικής μας γραμμής.

Στην παράταση οι ευκαιρίες ήταν λιγότερες καθώς η κούραση είχε ήδη κάνει την εμφάνιση της με την αναμέτρηση να οδηγείται στα πέναλτυ όπου κανείς δεν περίμενε αυτό που θα ακολουθούσε καθώς η ομάδα μας βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο καθώς αστόχησε στα πρώτα 3 πέναλτυ που εκτέλεσε ( Μακροστέργιος,Τσιάβος και Γραμματικόπουλος, ενώ σκόραραν οι Σκεντεράι, Λαμπράκης και Νταούλιας,με τον Βουτσινά να λέει την τελευταία λέξη και να στέλνει τον Εθνικό στην επόμενη φάση και τον ίδιο να πανηγυρίζει πηγαίνοντας προς την μεριά των οπαδών της ομάδας μας !

ΑΟ Νέας Αρτάκης: Ναβροζίδης, Χατζηστάμου, Μπαλαμπάνης, Γεωργίου, Μπελίτσος, Μαυρόπουλος, Παπαδάκης, Μαστροκώστας (72′ Κούκα), Σπανός (81′ Λειβαδίτης, 119′ Στούπας)), Βεζιρτζόγλου, Καραντάκης.
Εθνικός: Βουτσινάς, Νταούλιας, Δημακάκος (93′Ζούπα) Παπαγεωργίου, Μουσταφίδης, Μακροστέργιος, Χατζηστάμου (81′ Φιλιππαίος), Σκεντεράι, Τσιάβος, Διάκος (72′ Γραμματικόπουλος), Λαμπράκης.

Η κλήρωση της επόμενης φάσης θα γίνει την Τρίτη 27.08.2019 και ο αγώνας θα διεξαθεί την Κυριακή 01.09.2019