ΑΟ Καραβάς - Εθνικός 1-1 (4-5 πέναλτυ)

Στον τελικό της ΕΠΣΠ μετά από ρωσική ρουλέτα ο Εθνικός

Ο Εθνικός προκρίθηκε στον τελικό Κυπέλλου της ΕΠΣΠ μετά το 4-3 στα πέναλτι απέναντι στον Καραβά (1-1 κανονική διάρκεια, παράταση) όπου θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον Αίαντα Σαλαμίνας. Σε μια αναμέτρηση που ο Βαγγέλης Χαντες έδωσε τη δυνατότητα σε παίκτες που δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής ως τώρα, ο Εθνικός, χρειάστηκε απέναντι στον αξιόμαχο Καραβά να οδηγηθεί στην παράταση και κατόπιν στη διαδικασία των πέναλτι για να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣΠ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12 από την άσπρη βούλα με τον Ζότο ενώ είχαν και δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ηλιάδη λίγο μετά τα μέσα του πρώτου μέρους.

Ο Σάμιος που πέρασε αλλαγή στην εκκίνηση του β μέρους έφερε το ματς στα ίσια με έξοχο αριστερό σουτ πέφτοντας μετά από δικό του κοντρόλ για να φέρει το ματς στα ίσια.

Στην παράταση ο Διάκος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και στο φινάλε της παράτασης είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει την πρόκριση αλλά η απίστευτη καραμπόλα έφερε την μπάλα εκτός εστίας μετά από σύγχυση στα καρέ του Καραβά.

Οι Σάμιος, Παπαγεωργιου, Δροσης και Νταλακουρας ευστόχησαν στις εκτελέσεις τους, ο Μπαντικος έχασε το τέταρτο για τους γηπεδούχους (είχε αποκρούσει ο Κούμπουλα στη 2η εκτέλεση του Καραβά, ενώ ο Σταύρου νικήθηκε από τον Μπανίικο στο αντίστοιχο 2ο του Εθνικού) για να κριθεί η διαδικασία στο 4-3 στα πέναλτι που έφερε την πρόκριση για τον όμιλο.

Εθνικός (Βαγγέλης Χαντες): Πινης (60' Κουμπουλα), Πλουματος (65' Παπαγγελής), Ζωγραφακης, Κατσογιαννης (46' Παπαγεωργιου), Θεοδωρου, Νταλακουρας, Διακος, Δωδας(46' Σάμιος), Μπερνιδακης (65' Βλαχόπουλος), Αντώνιου (91' Σταύρου), Δροσης