ΑΟ Επισκοπής-Εθνικός 1-4

Εθνικός 4 αστέρων στη Κρήτη

Με ωραία μπάλα και τέσσερα γκολ ο Εθνικός πέρασε και από την Κρήτη, πετυχαίνοντας σπουδαίο διπλό, 1-4 στην έδρα της Επισκοπής. Οι "κυανόλευκοι" πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα, επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και έδειξαν από τα πρώτα λεπτά ποιος είναι το αφεντικό στο ΔΑΚ του Γάλλου.

Ο Γεωργούσης άνοιξε το σκορ στο 31' βγαίνοντας στην κόντρα, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν προς στιγμήν στο 42' με τον Μπάρο όμως κάπου εκεί μίλησε η ποιότητα των φιλοξενουμένων που ανεβάζοντας στροφές δεν άφησαν κανένα περιθώριο.

Αρχικά πήραν το προβάδισμα εκ νέου με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντινιωτάκη στο 45'. Έτσι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 1-2.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά ο Μακρυγιάννης με δύο γκολ στο 68' και στο 82' έκανε ακόμη πιο εύκολη την υπόθεση νίκη για τον Εθνικό που συνεχίζει αήττητος και με μεγάλη αποφασιστικότητα την προσπάθειά του στο φετινό πρωτάθλημα. Το ζητούμενο για τους ποδοσφαιριστές του Χαντέ είναι να βάλουν ακόμη περισσότερη πίεση στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος.

Μπροστά υπάρχουν 12 "τελικοί" και όλοι στο "κυανόλευκο" στρατόπεδο δηλώνουν απόλυτα προσηλωμένοι στη δουλειά που έχουν να φέρουν σε πέρας.Με τη δέουσα προσοχή και ακόμη περισσότερη πίστη στο μεγάλο στόχο της επιστροφής.

ΑΟ Επισκοπής (Γ. Κόλτζος): Ψαρράς, Χάιδος, Συμεωνίδης, Μεργέμογλου, Μέτα, Μεσσήνης, Μπάρο (87′ Τραϊτοράκης), Τζωρτζινάκης (60′ Κουκούλης), Τσαμπουράκης (70′ Ανδριάνης), Πάτας, Κεφαλάς.
Εθνικός (Β. Χαντές): Κούμπουλα, Παπαγγελής B., Ζωγραφάκης, Χρίστινεκ., Τσατσαρής, Μάλαϊ, Ντινιωτάκης (77′ Κυριαζής), Πολύζος (82′ Σέχου), Γεωργούσης (68′ Σκεντεράι), Μακρυγιάννης (82′ Βαλαβανόπουλος). Αντωνίου (82′ Κατσογιάννης).