Αμπελακιακός-Εθνικός 0-1

Αυτό κι αν ήταν οιωνός!

Λυτρωτική νίκη για τον Εθνικό με γκολ κυριολεκτικά στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Σε έναν αγώνα που οι «κυανόλευκοι» είχαν και πάλι την κατοχή, δεν κατάφεραν να «καθαρίσουν» τον αγώνα από νωρίς σπαταλώντας 3 κλασσικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Και αν η κατοχή ήταν σχεδόν καθολική στο δεύτερο ημίχρονο, οι τελικές προσπάθειες ήταν ελάχιστες.

Απέναντι σε μια σκληροτράχηλη ομάδα που έπαιζε με διπλή ζώνη άμυνας, οι παίκτες του Εθνικού αγχώθηκαν και υπό το καθεστώς των για ψύλλου πήδημα «τραυματισμών» των γηπεδούχων που διέκοπταν τον αγώνα κάθε λίγο, είδαν την ισοπαλία να έρχεται αναπόφευκτα.

Ο Blanco όμως είχε άλλη γνώμη και με γυριστό σουτ, ύστερα από φάση διαρκείας στην εκπνοή, έστειλε στον παράδεισο την ομάδα του και τους φίλους του Εθνικού, χαρίζοντας τους τρεις υπέρπολύτιμους βαθμούς.

Ένα τρίποντο-δώρο που σίγουρα ήταν το πολυτιμότερο της ημέρας και για τον μακράν ιστορικότερο φίλαθλο του Εθνικού αλλά και του ελληνικού ποδοσφαίρου, τον Γιάννη Μαντζουράνη, που γιόρταζε τα 85α γενέθλια του.

Κρατάμε το γκολ στο φινάλε του αγώνα ως θετικό οιωνό για την τελική έκβαση του πρωταθλήματος, αλλά ας μην ξεγελιόμαστε. Ο Εθνικός προσπάθησε αλλά δεν ήταν καλός. Ας λειτουργήσει η νίκη αυτή ως εφαλτήριο για μια σταθερή πορεία με νίκες και καλό ποδόσφαιρο ως την κορυφή.

Οι φάσεις:

Α' Μέρος

7' Σουτ από τον Χριστοφιλέα, η μπάλα θα περάσει έξω από τα δοκάρια.

8' Φάουλ από τα αριστερά της αντίπαλης περιοχής με εκτελεστή τον Τσιλιγκίρη, ο Κορνέζος από ευνοϊκή θέση δεν θα μπορέσει να προωθήσει την μπάλα στα δίκτυα.

9' Πιέζει ψηλά ο Εθνικός. Ο «Τσίλι» θα πάρει την μπάλα από τους αντίπαλους αμυντικός με τον Πολίτη να ολοκληρώνει την προσπάθεια σε άουτ.

20' Έπεσε ο ρυθμός της ομάδας με τον Αμπελακιακό να ισορροπεί την κατάσταση.

27' Εξαιρετική μπαλιά - τρύπα του Πολίτη που βγάζει σε θέση τετ-α-τετ τον Μάναλη, το δυνατό σουτ του οποίου θα αποκρούσει με υπερένταση ο Καρνέσης.

29' Ατομική προσπάθεια του Πολίτη μέσα στην περιοχή δεν θα καρποφορήσει.

31' Ακόμη μια τρομερή μπαλιά του Πολίτη με τον Μάναλη και πάλι αποδέκτη, αυτή τη φορά θα αποκρούσει ενστικτωδώς σε κόρνερ ο αντίπαλος πορτιέρο.

40' Όμορφη προσπάθεια του «Τσίλι», κάνει το «σκαφτό» σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Β' Μέρος

53' Πολίτης την πρώτη τελική στο Β' μέρους με σουτ.

1η αλλαγή: 55' Ο Αλεξίου στη θέση του Κωνσταντίνου

56' Φάση διαρκείας με τους Μάναλη, Τσιλιγκίρη και Αλεξίου να προσπαθούν να ολοκληρώσουν, ωστόσο όλες οι προσπάθειες «προσκρούουν» στο τείχος που όρθωσε μπροστά από την εστία ο αντίπαλος κόουτς.

2η αλλαγή: 65' Romano αντί του Πολίτη.

3η αλλαγή: 68' Ο Παυλάκης παραχωρεί τη θέση του στον Blanco.

70' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Εθνικό. Ο Romano θα στείλει την μπάλα στο τείχος.

72' Σουτ του Romano από την κορυφή της περιοχής, δεν θα ανησυχήσει τον αντίπαλο κίπερ.

76' παραλίγο μπέρδεμα στην αντίπαλη άμυνα, ωστόσο ο Καρνέσης ελέγχει την φάση και γλιτώνει ένα παραλίγο κωμικό αυτογκολ.

4η αλλαγή: 81' Ο Μάναλης εκτός, ο Buter εντός.

82' Αλεξίου σέντρα για το κεφάλι του Blanco, λίγο έξω η μπάλα.

87' Κόρνερ με τον Τσιλιγκίρη στην επαναφορά ο Αλεξίου το άστοχο σουτ

89' Ο Κολιοφούκας θα κάνει την απόκρουση του αγώνα και θα κρατήσει το 0 για τον Εθνικό σε ολιγωρία της αμυντικής γραμμής.

90'+ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!!: Ενώ όλος ο Αμπελακιακός είχε κλειστεί στο 1/4 του γηπέδου, σε φάση διαρκείας η μπάλα θα φτάσει αριστερά στο όριο του άουτ όπου την υποδέχθηκε ο «Τσίλι», αυτός θα τη σεντράρει γλυκά και με σεβασμό προς την περιοχή, όπου ο Rοmano τη σερβίρει στον συμπατριώτη του, Blanco. Εκεί ο Αργεντινός φορ με κρύο αίμα θα περιστρέψει το κορμί του και με γυριστό σουτ θα στείλει την μπάλα να αναπαυτεί στο τέρμα του ανήμπορου να αντιδράσει, Καρνέση.

Αμπελακιακός: Καρνέσης, Ζώτο (62′ Μαούνης), Λιάτος, Καμπούρης, Χαλούλος, Σγούρδας, Ντάφλας, Κοχλιώτης (58′ Μπούτσης), Κανελλόπουλος (68′ Σταφσουλάι), Λέκκας, Κοφσανίδης (67′ Σαρηγιάννης).

Εθνικός (Λουκάς Καραδήμος) : Κολιοφούκας, Βλάχος, Μηλιώτης, Κορνέζος, Χριστοφιλέας, Σκεντεράι, Κωνσταντίνου, Πολίτης, Τσιλιγκίρης, Παυλάκης (C), Μάναλης

Στον πάγκο ήταν οι Romano, Blanco, Butter, Αλεξίου, Σμίλτος, Λεωνιδόπουλος, Βουτσινάς