Άγιος Νικόλαος - Εθνικός 1-1

Όρθια στην Κρήτη η ΕΘΝΙΚΑΡΑ κόντρα σε ΑΟΑΝ και...όχι μόνο!

Παρά την προκλητικά εχθρική αντιμετώπιση που είχε από το Ηρακλειώτικο διαιτητικό τρίο, ο Εθνικός έμεινε όρθιος 1-1 στον Άγιο Νικόλαο απέναντι στον ΑΟΑΝ, για την 4η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Το...λάθος του Ομίλου να προηγηθεί νωρίς με τον Νταλακούρα, καθόρισε την μοίρα του αγώνα, αφού οποιαδήποτε σκέψη για να διευρύνει το προβάδισμά του, δεν μπορούσε να υλοποιηθεί απέναντι σε μια τέτοια διαιτησία. Είναι ενδεικτικό πως σε κλεψίματα με προϋποθέσεις να βγει κόντρα, σφυρίζονταν φάουλ σε βάρος των παικτών μας, σε μια τουλάχιστον περίπτωση και με κάρτα, ενώ αποκορύφωμα την φάση των καθυστερήσεων, όταν ο Δώδας έφυγε καθαρά από κανονική θέση, αλλά ο πρώτος βοηθός σήκωσε τη σημαία για να αποφευχθούν τα χειρότερα για τους γηπεδούχους.

Στο 80ο λεπτό δε, σε φάση που ο Διάκος, παρά το μαρκάρισμα που δέχεται, βγάζει τον Νταλακούρα τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, ο διαιτητής γύρισε πίσω τη φάση για να καταλογίσει φάουλ!

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος, δεν έχει καμία φάση μετά το γκολ του Νταλακούρα στο 2ο λεπτό μετά από όμορφο γύρισμα από τα δεξιά, για να έρθει η ισοφάριση στο 48ο λεπτό από τον Μελισσόπουλο, που αξιοποίησε την επέμβαση του Κούμπουλα και μια αναπήδηση της μπάλας που έφερε την μπάλα μπροστά του για να κάνει το 1-1 με κεφαλιά.

Παρά την πίεση που άσκησαν οι φιλοξενούμενοι το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Εθνικός : Κούμπουλα, Παπαγελλής, Ζωγραφάκης, Νικολόπουλος, Βασιλείου, ,Ντάφλας (77' Θεοδώρου) , Σταύρου, Νταλακούρας, Μίλιτς( 60' Δώδας) , Διάκος, Σάμιος (87' Πλουμάτος)