Αγία Παρασκευή-Εθνικός 0-2

Με ωραία μπάλα και δύο γκολ ο Εθνικός πέρασε νικηφόρα και από την Αγία Παρασκευή 0-2.
Οι "κυανόλευκοι" ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πήραν ένα ακόμη σημαντικό διπλό στη φετινή τους προσπάθεια για όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα στην βαθμολογία του τετάρτου ομίλου. Να σημειωθεί ότι ο αγωνιστικός χώρος της Αγίας Παρασκευής θύμισε περισσότερο χωράφι, παρά γήπεδο ποδοσφαίρου, με πολλές λακούβες γεγονός που ελοχεύει πολλούς κινδύνους για την σωματική ακεραιότητα των ποδοσφαιριστών.

Ο Εθνικός προσαρμόστηκε πλήρως στις ιδιαιτερότητες του γηπέδου και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης από την αρχή. Θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στα πρώτα λεπτά όταν ο Κυριαζής από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα άουτ και με τον Αντωνίου όταν η ωραία προσπάθειά του τράνταξε το δεξί δοκάρι του Αραμπατζή.  Οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ με έξυπνη κομπίνα όταν Γεωργούσης και Μακρυγιάννης άλλαξαν γρήγορα την μπάλα και ο Ζωγραφάκης με δυνατό σουτ νίκησε τον πορτιέρο των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη με πανομοιότυπο τρόπο αλλά αυτή την φορά με απευθείας εκτέλεση φάουλ και με τη βοήθεια του δοκαριού ο Μακρυγιάννης σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη των φιλοξενουμένων. Ιδιαίτερης μνείας χρίζει και η νέα πολύ καλή εμφάνιση του Μεσούλι ο οποίος όταν χρειάστηκε κράτησε ξανά ανέπαφη την εστία του. Ο κόσμος της ομάδας που την ακολούθησε και στα βόρεια προάστια χειροκρότησε θερμά τους ποδοσφαιριστές και την τεχνική ηγεσία. Πλέον ο Εθνικός ακόμη και μακρυά από την πρώτη θέση θα επιδιώξει τις νίκες και φυσικά το ωραίο ποδόσφαιρο που παρουσιάζει στη μεγαλύτερη διάρκεια του φετινού πρωταθλήματος.
Με δύο ντέρμπι στο πρόγραμμα, εντός έδρας με Άρη Πετρούπολης και Ηλυσιακό που αναμένεται να γεμίσουν και πάλι το γήπεδο του Μοσχάτου. Με τους φίλους της ομάδας να περιμένουν ανάλογες καλές εμφανίσεις μέχρι τέλους και όπου βγεί...
Εθνικός (Βαγγέλης Χαντές): Μεσούλι, Παπαγελλής (85΄Λαμάϊ) , Ζωγραφάκης, Χρούστινετς, Θεοδώρου, Μαλάϊ Κυριαζής (85΄Νταλακούρας), Πολύζος , Γεωργούσης (72΄Κατσόγιαννος), Μακρυγιάννης (78΄Τσιάβος), Αντωνίου (72΄Βαλαβανόπουλος).