ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ-Εθνικός 1-0

Την πρώτη ήττα με 1-0 στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε ο Εθνικός στα Χανιά, με αντίπαλο την Α.Ε.Ε.Κ ΣΥΝ.ΚΑ. Οι «κυανόλευκοι» στάθηκαν άτυχοι σε αρκετές περιπτώσεις στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, με την μπάλα κατά την προσφιλή της τακτική να τιμωρεί όσους δεν μετουσιώνουν σε γκολ τις ευκαιρίες τους. Αυτό έγινε και στην αναμέτρηση στα Χανιά, καθώς σε 2 περιπτώσεις στο πεντάλεπτο μεταξύ 20-25, αυτή αντί να καταλήξει στο πλεκτό, βρήκε και σταμάτησε δις στο οριζόντιο και στο κάθετο δοκάρι. Ετσι, στο 83' της αναμέτρησης εφαρμόστηκε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου τιμωρώντας τον Εθνικό στην μοναδική ευκαιρία των αντιπάλων, η οποια μάλιστα προήλθε από τριπλό λάθος της άμυνας.

Η ιστορία της αναμέτρησης μπορεί να αποτυπωθεί σε δύο «καρέ». Αρχικά, στο πρώτο μέρος η ομάδα πίεσε και προσπάθησε να πετύχει το γκολ. Ο Μπλάνκο με τον Τσιλιγκίρη δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στον Πονηρό, ο οποίος όμως σε δύο φάσεις στάθηκε αρκετά τυχερός.

Η μεγαλύτερη φάση την αναμέτρησης καταγράφηκε στο 20', όταν το σουτ του Τσιλιγκίρη βρήκε με μεγάλη δύναμη την οριζόντια δοκό, ενώ στη συνέχεια έσκασε στο έδαφος. Σε αυτή τη φάση ήταν δύσκολο να διακρίνει κανείς, εάν το σκάσιμο ήταν εντός ή εκτός γραμμής. Ο πάγκος της ομάδας διαμαρτυρήθηκε, με το διαιτητή να αφήνει το παιχνίδι να εξελιχθεί. Λίγα λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Μπλάνκο να σταθεί άτυχος, αφού σε διπλή προσπάθεια του δεν κατάφερε να σκοράρει, βρίσκοντας -ξανά- η μπάλα το δοκάρι.

Από εκεί και πέρα ο Εθνικός σίγασε στο υπόλοιπο παιχνίδι, σα να «πάγωσε» από τις χαμένες ευκαιρίες. Στο Β΄ μέρος τα πράγματα δεν ήταν και τόσο καλά. Οι Κρητικοί έπαιξαν με περίσσιο πάθος κερδίζοντας πολλές από τις προσωπικές μονομαχίες απέναντι στους παίκτες του Λουκά Καραδήμου.

Ο Εθνικός ήταν νωθρός και άνευρος μένοντας μακριά από τον καλό του εαυτό. Ευκαιρίες δεν δημιουργήθηκαν ούτε από τους μεν, ούτε από τους δε. Μ' αυτά και μ' αυτά φτάσαμε στο 83' όταν ένα τριπλό λάθος στην αμυντική λειτουργία της ομάδας, έδωσε το δικαίωμα στο Βεστάκη -στη μόνη ουσιαστικά ευκαιρία των Κρητικών- να εκμεταλλευτεί το δώρο της άμυνας και να κάνει το 1-0. Κάπως έτσι γράφτηκε ο επίλογος σε ένα κακό απόγευμα για την ομάδα, που κράτησε τον Εθνικό μακριά απο το γκολ και τη νίκη για δεύτερο σερί παιχνίδι.

Εθνικός  (Λουκάς Καραδήμος): Βουτσινάς, Βλάχος, Μηλιώτης, Κορνέζος, Σμίλτος, Σκεντεράι (70' Romano), Κωνσταντίνου, Αλεξίου, Τσιλιγκίρης, Πολίτης (84' Buter), Μπλάνκο (63' Μάναλης).

Στον πάγκο κάθισαν οι: Romano, Κατίδης, Λεωνιδόπουλος, Κολιοφούκας, Πεχλιβανίδης, Buter, Μάναλης

Α.Ε.Ε.Κ. ΣΥΚ.ΚΑ (Κώστας Ανυφαντάκης): Πονηρός, Παληγεώργος(50' Βασιλάκης), Καρβουνιάρης, Πετράκος (65' Μάστορας), Παπατζίκος, Μαζιώτης (89' Λαμπάκης), Κυτράκης, Βεστάκης, Μποτωνάκης, Νικόλτσης (34' Ξαγοράρης), Βαρδάκης

Στον πάγκο κάθισαν οι: Αργυρουδάκης, Ξαγοράρης, Βασιλάκης, Λαμπάκης, Μάστορας, Τσίτας, Βλαχάκης

Τα άλλα αποτελέσματα

Ατρόμητος Πειραιά-ΑΟ Παλαιόχωρας 1-4
ΠΟ Ατσαλένιου-ΑΟ Επισκοπής 1-1
ΟΦ Ιεράπετρας-Ιωνικός 1-1
Προοδευτική-ΑΕ Νεάπολης 1-0
ΑΟ Γιούχτας-Αμπελακιακός 3-1

Δηλώσεις στο «Νέα Κρήτη» έκανε μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της ομάδας μας Λουκάς Καραδήμος.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του έχουν ως εξής:

«Χάσαμε ένα παιχνίδι που δεν θα έπρεπε να το χάσουμε. Στο καλό μας πρώτο ημίχρονο κάναμε αρκετές ευκαιρίες και είχαμε δύο δοκάρια. Θα μπορούσαμε εκεί να είχαμε προηγηθεί και να είναι πιο εύκολα τα πράγματα για εμάς. Όσο περνούσε η ώρα ανέβαινε και το ΣΥΝΚΑ.

Ρισκάραμε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο. Το γκολ μπήκε από ένα λάθος στην άμυνα, όπου δεν έχουμε δώσει δικαιώματα, αλλά το ποδόσφαιρο έτσι είναι. Για εμάς όλο το παιχνίδι ήταν στο πρώτο ημίχρονο, όπου ήμασταν αρκετά καλοί. Πιέσαμε πάρα πολύ, μπήκαμε πολύ καλά, αλλά δεν ήμασταν αποτελεσματικοί. Δε χάθηκε τίποτα, έχει πολύ δρόμο ακόμα. Απλά πρέπει να γίνουμε πιο αποτελεσματικοί, γιατί όσο περνάνε τα παιχνίδια δυσκολεύουν και τα πράγματα».

Για την παρουσία των φιλάθλων και των δύο ομάδων: «Μια χαρά... Είμαστε ευχαριστημένοι από τη φιλοξενία, δεν έχουμε κανένα παράπονο. Συγχαρητήρια στο ΣΥΝΚΑ και καλή συνέχεια στον κόουτς. Είναι μια ανταγωνιστική ομάδα και πιστεύω να είναι έτσι σε όλα τα παιχνίδια».