ΑΕ Μοσχάτου-Εθνικός 1-2

Τη νίκη κόντρα στην Α.Ε. Μοσχάτου πήρε ο Εθνικός με 2-1, στο ντεμπούτο του Νίκου Γκουλή στον «κυανόλευκο» πάγκο. Ο νέος τεχνικός είχε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να πάρει την πρώτη γεύση από το έμψυχο δυναμικό της ομάδας, ενώ παράλληλα να μπορέσει να διαπιστώσει ιδίοις όμμασι την αγωνιστική ετοιμότητα των παικτών του, ενόψει της κρίσιμης τελικής ευθείας στο πρωτάθλημα.

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι - το οποίο απόλαυσαν αρκετοί φίλοι του ποδοσφαίρου- ο Βοιωτός τεχνικός είδε έναν Martin Blanco να «γυαλίζει» το μάτι του και να σκοράρει δύο πολύ όμορφα τέρματα για την ομάδα του.

Ο αγώνας είχε καθ' όλη τη διάρκειά καλό ρυθμό και σε αυτό αναμφισβήτητα βοήθησε πολύ η αντίπαλη ομάδα, η οποία δεν κλείστηκε πίσω προσπαθώντας απλώς να αποφύγει το εις βάρος της γκολ. Οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές προσπάθησαν να βγάλουν τον καλύτερο τους εαυτό, δείχνοντας προς τον νέο τεχνικό πως είναι έτοιμοι για τις μάχες που ακολουθούν για το πρωτάθλημα, οι οποίες και θα κρίνουν και την άνοδο στην επόμενη κατηγορία.

Ζεστό το χειροκρότημα των φίλων του Εθνικού μετά την λήξη ενώ το επόμενο ραντεβού είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή στην Καλλιθέα, κόντρα στο Κερατσίνι.

Οι Φάσεις

Α' Μέρος:

6' Ο Λεωνιδόπουλος σουτάρει από την κορυφή της περιοχής, σε κόρνερ ο Αθανασοπουλος με τα ακροδάχτυλα του.

19' Χλιαρό σουτ του Σταματάκου από το ημικύκλιο της περιοχής, δεν ανησυχεί ο κίπερ του Μοσχάτου.

21' ΓΚΟΟΛ . Ωραίο πέρασμα του Πολίτη προς τον Blanco, ο Αργεντινός θα τελειώσει εξαιρετικά τη φάση με «σκάψιμο» της μπάλας, που πρόλαβε τον Αθανασόπουλου στην έξοδό του.

27' Φάουλ σε καλή θέση για τους αντιπάλους. Κοντράρει στο τοίχος η μπάλα κι αφού αλλάξει πορεία θα αναπαυτεί στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει, Χαλκίδη, για το 1-1.

34' Ατομική προσπάθεια του Πολίτη, ο οποίος «χόρεψε» δύο αμυντικούς μέσα στην περιοχή. Το σουτ του «έγλυψε» το οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.

37' «Σόλο» Πολίτη σε κατά μέτωπο επίθεση, κόπηκε με φάουλ. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, με την μπάλα να περνάει ξυστά πάνω από το δοκάρι.

40' Ο ορεξάτος Πολίτης σεντράρει προς τον Παυλάκη, πριν ο τελευταίος βάλει το πόδι ώστε να στείλει την μπάλα στο πλεκτό, θα προλάβουν σε κόρνερ οι αμυντικοί.

Β' Μέρος:

1η αλλαγή: 59' Μάναλης αντί Σταματάκου.

2η αλλαγή: Στο ίδιο λεπτό ο Romano αντί Πολίτη.

60' ΓΚΟΟΟΛ: Ο Blanco πετυχαίνει το 2ο προσωπικό του τέρμα. Σέντρα από τα δεξιά με τον Μάναλη. Η μπάλα θα μείνει ψηλά για αρκετή ώρα, όπως ψηλά στον αέρα έμεινε κι ο Αργεντινός, όπου με πανέμορφη κεφαλιά θα δώσει ξανά το προβάδισμα στον Εθνικό (2-1).

67' Ατομική προσπάθεια του Παυλάκη ο οποίος θα πιάσει το σουτ από έξω αριστερά της περιοχής. Λίγο άουτ η μπάλα.

69' Μπαλιά τρύπα του Ρομάνο προς τον Μάναλη. Αυτός θα πάρει μέτρα στην περιοχή ωστόσο το δυνατό σουτ που έπιασε πέρασε ελάχιστα άουτ από το δοκάρι του Αθανασόπουλου.

3η αλλαγή: Στο 76' ο Αλεξίου θα πάρει τη θέση του Λεωνιδόπουλου.

4η αλλαγή: Στο 91' ο Buter στη θεση του Blanco.

94' Γυριστό σουτ του Μάναλη εντος περιοχής, για λίγο δεν έγινε το 3-1 το οποίο θα μετέβαλε τη ρεβάνς σε τυπική διαδικασία.

Εθνικός (Νίκος Γκουλής): Χαλκίδης, Σκεντεράι, Βενέτης, Κορνέζος, Σμίλτος, Λεωνιδόπουλος (76' Αλεξίου), Σταματακος (59' Μάναλης), Κωνσταντίνου, Blanco (91' Buter), Πολίτης (59' Romano), Παυλάκης.

Στον πάγκο έμειναν οι: Βουτσινάς, Πεχλιβανίδης και Παπαγεωργίου.