ΑΕ Μοσχάτου - Εθνικός 1-1

Στις καθυστερήσεις έσωσε την παρτίδα ο Εθνικός ισοφαρίζοντας τον αγώνα με την ΑΕ Μοσχάτου σε 1-1.
Η ομάδα μας απέσπασε ένα βαθμό ο οποίος στην πορεία του πρωταθλήματος της Γ΄Εθνικής μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμος αρκεί βέβαια να κερδίσει τους αγώνες που υπολείπονται αρχής γενομένης από αυτόν της επόμενης Κυριακής με τον Ηλυσιακό.

Ο Εθνικός παρουσίασε δύο πρόσωπα, στο πρώτο μέρος έκανε μια ικανοποιητική εμφάνιση, ενώ στο δεύτερο ήταν αρκετά μέτριος , πάντως η ομάδα μας δέν τα παράτησε σε κανένα σημείο του αγώνα και δικαιώθηκε στις καθυστερήσεις όταν το δυνατό σουτ του Γκέτσι βρήκε στόχο στέλνοντας στα ουράνια τους παίκτες αλλά και όσους φιλάθλους βρισκόντουσαν στις εξέδρες του γηπέδου του Μοσχάτου.

Οι γηπεδούχοι που είχαν στοιχεία καλοδουλεμένης ομάδας ήταν αρκετά επικίνδυνοι, κυριώς όμως απο τις λάθος επιλογές στο χώρο του κέντρου των ποδοσφαιριστών μας,προηγήθηκαν με 1-0 στο 34΄του πρώτου ημιχρόνου ότσν το δυνατό σουτ μέσα απο την περιοχή που επιχείρησε ο Ζελέκου με την μπάλα να κοντράρει στους αμυντικούς μας να παίρνει ύψος και να καταλήγει στα δίχτυα του εμβρόντητου Κατσούλη.

Ο Εθνικός στο πρώτο ημίχρονο είχε τις δικές του φάσεις μπροστά στην εστία των γηπεδούχων με τον Γκέτσι στο 8΄ να πετυχαίνει γκολ που ακυρώθηκε ως offside, την κάθετη μπαλιά του Χατζηστάμου στο 10΄που δεν πρόλαβε να αξιοποιήσει ο Γκέτσι, στο 21΄με τον Χατζηστάμου να εκτελεί το κόρνερ αλλά μην προλαβαίνουν να διώξουν την μπάλα οι γηπεδούχοι προτού αυτή φτάσει στους επιθετικούς που βρισκόντουσαν σε καλή θέση για να σκοράρουν, στο 22΄με το σουτ του Τσιντώνη να αποκρούεται απο τον Γιώρα και τον Γκέτσι στην συνέχεια της φάσης να παίρνει το ριμπάουντ να σεντράρει στον Πολίτη που συνελήφθη σύμφωνα με τον Διαιτητή σε θέση offside πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα,αλλά και ένα σουτ στο 44΄του Χατζηστάμου που έφυγε ψηλά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός προσπαθούσε αλλά δεν μπορούσε να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνος, με τους αμυντικούς του Μοσχάτου να διώχνουν κάθε κίνδυνο που πήγαινε να δημιουργηθεί στην εστία τους και συγχρόνως να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί προς την εστία της ομάδας μας που αμυνόταν με επιτυχία κρατόντας το ρευστό 1-0.

Όλα αυτά μέχρι το 75΄όταν ο Μουδούρογλου αντικατέστησε τον Διάκο με τον Εθνικό να γεμίζει περισσότερο την αντίπαλη περιοχή, να προσπαθεί να πιέσει ρισκάροντας να δεχθεί και δεύτερο τέρμα και να δικαιώνεται στις καθυστερήσεις όταν ο Γκέτσι με δυνατό σουτ μέσα απο την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1.

Το γκολ αυτό έδωσε και την απαραίτητη ψυχολογία στους ποδοσφαιριστές μας που στα λίγα λεπτά που απέμειναν προσπαθούσαν να φτάσουν στην ολική ανατροπή με τον Μουδούρογλου να μην μπορεί να πλασάρει τον Γιώρα λίγο πριν ακουστεί το σφύριγμα της λήξης.

ΑΕ Μοσχάτου: Γιώρας, Σταύρου, Μανιδάκης ,Μπέτσος, Ντουμερέτ, Κατίδης (65' Κορνελάτος), Ζελέκου, Βινίσιους, Ευθυμιάδης (71' Κοτσοβός), Πασαλίδης (77' Φιαμέγκος), Νιζάμης (61' Ψυχογιός).

Εθνικός: Κατσούλης, Νταούλιας, Λώλος, Μουσταφίδης, Ευαγγέλου, Σκεντεράϊ (46' Δημακάκος) , Γκέτσι, Διάκος (75' Μουδούρογλου), Τσιντώνης (46' Σαραντόπουλος) , Πολίτης, Χατζηστάμος (72' Παπαγεωργίου).
Αναπληρωματικοί επίσης ήταν και οι: Βουτσινάς, Αθανασίου και Νυφαδόπουλος.